Duron kontra Celeron

AMD ogłosiła rynkową premierę procesorów Duron w wersjach: 600, 650 i 700 MHz. Mają one konkurować na rynku tanich chipów z procesorami Celeron Intela.

AMD (Advanced Micro Devices) wprowadziła na rynek pierwsze procesory z serii Duron (600, 650 i 700 MHz) przeznaczone dla użytkowników domowych i małych firm. Układy te mają konkurować z Celeronami Intela na rynku pecetów nie droższych niż 1000 USD. Analitycy są zgodni, że pojawienie się procesorów z serii Duron powinno pomóc AMD w rywalizacji z Intelem i jego procesorami z serii Celeron w utrzymaniu wysokiego poziomu konkurencji pomiędzy obiema firmami. "W wojnie Intel-AMD ostra walka toczy się zarówno na płaszczyznach cenowej, jak i wydajnościowej, a jej rezultatem są coraz bardziej przystępne ceny dla nabywców pecetów" - stwierdził Dean McCarron, analityk z Mercury Research.

Duron to pierwszy procesor AMD, opracowany pod kątem tanich komputerów, w których zastosowano zaawansowaną architekturę, wykorzystywaną w wysoko wydajnych procesorach Athlon. Przedstawiciele AMD oświadczyli, że zastosowana mikroarchitektura wnosi do procesorów Duron kilka technicznych usprawnień, odróżniających je od dotychczasowego taniego procesora AMD: K6-2, m.in. szybszą 200 MHz magistralę, większą pamięć cache on-chip oraz instrukcje Enhanced 3DNow, wspomagające odtwarzanie multimediów.

Według analityków najbardziej istotnym usprawnieniem w porównaniu z K6-2 jest to, że nowa architektura Durona pozwala zwiększać szybkość zegara w kolejnych modelach i dorównać albo wyprzedzać konkurencyjne Celerony Intela. Najszybszy Celeron dostępny obecnie na rynku jest taktowany zegarem 600 MHz. Procesorowy gigant planuje jednak pod koniec tego miesiąca wprowadzić na rynek modele działające z częstotliwością 633, 667 i 700 MHz.

Ceny nowych procesorów z serii Duron (w pakietach po 1000 sztuk) wynoszą odpowiednio: 112 USD (600 MHz), 154 USD (650 MHz) i 192 USD (700 MHz) za egzemplarz.


Zobacz również