Duże nie znaczy piękne, czyli nowy DSL

Wszystkich użytkowników "kieszonkowego" systemu Damn Small Linux ucieszy fakt, iż ukazała się jego nowa wersja 3.4, a praca wre nad jeszcze niestabilną wersją 4.0. W obu wydaniach poczyniono już duże postępy.

Damn Small Linux

Damn Small Linux

Damn Small Linux, jak sama nazwa wskazuje, jest niezwykle małą dystrybucją systemu Linux w wydaniu Live, mieszczącą się na prawie każdym nośniku danych, który posiada około 128 MB pojemności. Początkowo projekt miał na celu sprawdzenie ile praktycznych aplikacji wraz z w pełni sprawnym systemem operacyjnym może się zmieścić w 50 MB danych. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych produkcji tego typu. DSL łączy w sobie szybkość działania, prostotę i niezwykle duże możliwości (jak na tak małe rozmiary).

Damn Small Linux zawiera aplikacje najpotrzebniejsze w dzisiejszych czasach aplikacje, takie jak XMMS, FireFox, klient FTP, Sylpheed (zarządzanie pocztą elektroniczną), edytor tekstu FLwriter, Xpaint i xzgv (edycja grafiki), Xpdf, menedżer plików emelFM, Naim (AIM, ICQ, IRC) klient DHCP, gry, systemy monitoringu, narzędzia systemowe oraz wiele innych. Możliwości samego systemu niestety nie zachwycają, aczkolwiek wystarczają do codziennej pracy. Wspierana jest chociażby obsługa portów USB, PCMCIA oraz niektórych urządzeń bezprzewodowych. Wszystko to połączone jest z dość ubogim pod względem wizualnym, lecz bardzo funkcjonalnym interfejsem graficznym.

Pobierz obraz ISO DSL 3.4

W wersji 3.4 zmieniono dużo w aplikacjach systemowych. Zaktualizowano MurgaLua, dodano libXft.so.2, bcrypt i acpid, zoptymalizowano emelFM oraz ulepszono system kopii zapasowych systemu.

Prace trwają nad nową edycją DSL 4.0. Obecnie pojawiła się już wersja 4.0 Alpha 1. Będzie to całkowicie inna dystrybucja niż dotychczasowe wydania. Wprowadzono nowe jądro 2.4.34, całkowicie zmodernizowany interfejs, zmieniony system plików oraz nowe funkcje menedżera zasobów systemu. Więcej informacji można odnaleźć na stornie domowej projektu.