Duże telewizory LCD zdobędą rynek

AUO jeden z głównych światowych producentów matryc ciekłokrystalicznych przewiduje iż otwarcie jeszcze w tym roku nowych fabryk LCD spowoduje zdecydowany wzrost popularności telewizorów LCD o przekątnych 30 cali i większych.

Miesiąc temu AUO uruchomiło nowoczesną fabrykę matryc LCD szóstej generacji. W planach jest otwarcie kolejnych zakładów. Aktualnie firma rozpoczyna produkcję matryc LCD o przekątnych 32 cali, które w drugim i trzecim kwartale powinny zdobyć zdecydowanie większy udział w rynku niż dominujące dotychczas panele o mniejszych rozmiarach.

W stosunku do pierwszego kwartału br, udział matryc 30 calowych i większych w ogólnej liczbie produkowanych na świecie paneli ma wzrosnąć o 8 % i sięgnąć 26 %. Z kolei 20-calowe LCD będą stanowiły 55, a nie 67 % ogółu wytwarzanych paneli ciekłokrystalicznych.

Nowa fabryka będzie produkowała głównie panele 32-calowe, na które szacunkowy popyt sięga 5,6-6 mln sztuk. Cały rynek telewizorów LCD w 2005 roku oceniany jest na 17-18 mln sztuk. Zakłady rozpoczną też masową produkcję matryc 37-calowych.


Zobacz również