Duże zmiany w Androidzie - przeglądarka Chrome w końcu 64 bitowa

Po wielu latach Google postanowiło porzucić 32 bitową architekturę. Nowe wersje Chrome'a wydawane będą jako 64 bitowa aplikacja, co przyniesie sporo zmian.

Po wielu latach oczekiwania Google oficjalnie potwierdziło, że przeglądarka Chrome na Androida w końcu stanie się 64 bitową aplikacją.

Google Chrome na Androida

Google Chrome na Androida

Wyszukiwarkowy gigant postanowił nadrobić straty. Podczas, gdy Apple od 2013 roku rozpoczęło migrację do 64 bitów, która zakończyła się w 2017 roku, Google dopiero zamierza wprowadzić 64 bitową architekturę do swojej przeglądarki internetowej na Androida.

Firma poinformowała, że przeglądarka Chrome w wersji 85, która ma trafić do stabilnego kanału w sierpniu tego roku będzie 64 bitową aplikacją. Obecnie można już testować jeszcze nowszą wersję Chrome 86, która również została napisana jako 64 bitowy program.

Zastanawiasz się, jaki zmiany przyniesie 64 bitowa wersja przeglądarki Google Chrome? Główną z nich będzie wzrost wydajność. W dobie smartfonów, które mają po 8 lub więcej GB pamięci operacyjnej 32 bitowy program pozwala wykorzystać zaledwie niecałe 4 GB RAM'u.

Dodatkowo przy zmianie architektury wprowadzono kilka innych usprawnień, które pozytywnie wpływają na wydajność przeglądarki.

Portal Android Police przetestował 32 bitową wersję Google Chrome 83 oraz 64 bitową wersję Google Chrome 85 w benchmarku Octane 2.0. Wersja 32 bitowa uzyskała 15515 punktów, a wersja 64 bitowa 16785 punktów. Oczywiście testy przeprowadzono na tym samym urządzeniu.

Google Chrome 83 vs 85

Google Chrome 83 vs 85

Skok wydajnościowy nie jest ogromy, ale może być zauważalny. Z pewnością 64 bitowa wersja Chrome'a dużo lepiej poradzi robi z wieloma zakładkami otwartymi w tle.

Przypominamy, że Google nakazało deweloperom, aby wszystkie aplikacje znajdujące się w Google Play Store do 1 sierpnia 2021 roku stały się 64 bitowe.

Sprawdź, jakie rozszerzenia warto doinstalować do przeglądarki Google Chrome.

Sprawdź, ile kosztuje Samsung Galaxy A50