Duży ekran za małe pieniądze

Pogrzeb CRT? Tak moglibyśmy z pewnością zatytułować test 17-calowych monitorów kineskopowych. Póki jednak nie znikną ze sklepów, można skorzystać z nie lada okazji - kupić monitor z dopracowaną technologią, a zapłacić za niego niewiarygodnie mało.


Pogrzeb CRT? Tak moglibyśmy z pewnością zatytułować test 17-calowych monitorów kineskopowych. Póki jednak nie znikną ze sklepów, można skorzystać z nie lada okazji - kupić monitor z dopracowaną technologią, a zapłacić za niego niewiarygodnie mało.

Duży ekran za małe pieniądze

Opłacalność

Duży ekran za małe pieniądze

Wydajność

end t:28616 -->Średnia cena monitorów, które dotarły do naszego testu, to 580 zł. Wiele z nich kosztuje jednak znacznie mniej niż 500 zł, co jak na monitor o 17-calowej przekątnej jest kwotą niebywale niską. Jeszcze rok, dwa lata temu byłaby nie do pomyślenia. Właśnie monitor stanowił jeden z najdroższych elementów zestawu komputerowego i gorąco zalecaliśmy wydanie na niego znaczącej kwoty. Wszak na wzroku nie można nadmiernie oszczędzać, a monitor starzeje się najwolniej z całego zestawu komputerowego. Teraz dobry monitor kineskopowy kupisz naprawdę tanio. Droższe są panele LCD, mające wiele zalet, o których wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach. Warto jednak pamiętać, że monitory CRT to produkty dojrzałe, będące u schyłku swojej kariery, jednak dopracowane w szczegółach i korzystające z technologii prześwietlonej na wskroś. Matryce LCD, choć lepsze z generacji na generację, cały czas nie osiągnęły jeszcze granic swoich możliwości. Opracowano już matryce ciekłokrystaliczne o parametrach przewyższających to, co oferują urządzenia CRT (ostatnio nawet w kwestii bogactwa prezentowanej palety barw!), lecz na razie trafiają one wyłącznie do profesjonalnych, bardzo drogich modeli. Jak widać, dla niezbyt zasobnego w gotówkę polskiego użytkownika monitor CRT to wciąż atrakcyjny zakup. Ta zależność wpływa na układ rynkowy, bo CRT wciąż stanowią zdecydowaną większość monitorów sprzedawanych w naszym kraju. Do naszej redakcji dotarło wiele nowości CRT, jak się okazało, w większości przypadków przeznaczonych dla osób niezwracających uwagi na profesjonalne atrybuty wyświetlacza: brak im wejść RGB czy bogatego wyposażenia w postaci koncentratorów portów USB. Co więcej, żaden z modeli dostarczonych przez dystrybutorów nie miał wbudowanych głośników. Przeważnie są to więc modele przeznaczone do zastosowań biurowych, choć nie można pominąć kilku rodzynków oferujących funkcje zwiększania jasności kineskopu, bardzo poprawiającą jakość wyświetlania filmów.

Przebrzmiałe gwiazdy

Duży ekran za małe pieniądze

Parametry techniczne i wyniki testów

W składzie producentów testowanych modeli zabrakło dotychczasowych gwiazd segmentu CRT. Przyczyna jest prosta - wiele firm zaprzestało produkcji monitorów z kineskopem, koncentrując się na modelach LCD. Tak zrobili m.in. dwaj cenieni i ważni producenci - Sony i EIZO. Za ich nowymi modelami CRT tęsknią profesjonalni graficy i wymagający użytkownicy indywidualni. Obaj "gwiazdorzy" uznali jednak, że ich produkty LCD są na tyle zaawansowane technologicznie, że bez problemu zastąpią monitory CRT. Można się spodziewać, że w ciągu najbliższego roku w ich ślady pójdą kolejni znaczący wytwórcy monitorów, który właściwie mają już gotowe produkty mogące konkurować z monitorami CRT nawet w segmencie urządzeń profesjonalnych. Przwidujemy, że niedługo z grona producentów CRT ubędą NEC/Mitsubishi oraz Samsung. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby ten test okazał się ostatnim dużym porównaniem produktów CRT w historii naszego magazynu.

Samsung SyncMaster 797DF

Stosunkowo drogi, ale zdecydowanie najlepszy monitor tego testu, wyposażony w bogaty zestaw opcji konfiguracyjnych.

Duży ekran za małe pieniądze
Wystarczy przejrzeć uważnie parametry techniczne opisywanego modelu, aby rozumieć, dlaczego zdobył najwyższe laury w naszym teście. Oczywiście dane techniczne to nie wszystko, Samsung potwierdził jednak swoje ponadprzeciętne właściwości w testach praktycznych. Jest bardzo dobrze wyposażony. Jego opcjami konfiguracyjnymi można sterować na dwa sposoby - z poziomu tradycyjnego menu ekranowego i - co polecamy zdecydowanie bardziej - za pośrednictwem programu MagicTune, zainstalowanego na twardym dysku peceta. Aplikacja ta pozwala wygodnie, przy użyciu myszy, i precyzyjnie wyregulować wszelkie podlegające zmianie parametry wyświetlacza. A ustawiać można naprawdę sporo. Nie znaleźliśmy regulacji zbieżności barw, ale to jeden z nielicznych monitorów prezentujących się w tej kategorii wręcz wzorowo. Wiara w wysoką jakość kineskopu skłoniła, być może, producenta do rezygnacji z tej funkcji konfiguracyjnej. Ustawić można za to geometrię w narożnikach ekranu. Nie jest, co prawda, możliwa regulacja każdego narożnika z osobna, jednak i za oddzielną ich korekcję w górnej i dolnej części ekranu należą się producentowi pochwały. Mimo tego dodatku nie udało się nam uzyskać wzorowej geometrii ekranu. Linie poziome i pionowe nie były idealnie proste, cechowały je lekkie, aczkolwiek wyraźnie widoczne zawirowania.

Kolorowy zawrót głowy

Bardzo ciekawa jest aplikacja do konfiguracji poprawności prezentacji barw. Przechodząc przez wiele plansz testowych i reagując w odpowiedni sposób (wybierając odpowiednie pola) na zadawane przez program pytania, uzyskasz bardzo precyzyjnie dostrojone barwy. Obraz Samsunga jest bardzo wyraźny i precyzyjny, a to w dużym stopniu zasługa bardzo dobrej ostrości.

InformacjeSamsung Electronics

tel. (22) 6074400

http://www.samsung.pl

Cena 730 zł

NEC MultiSync FE770

Wyróżniająca się stylistyka obudowy, dobry kineskop i wysoka funkcjonalność to dobra kombinacja, jak na monitor w tej cenie.

Duży ekran za małe pieniądze
Na początek informacja dla estetów. Tę siedemnastkę, która zajęła w naszym teście drugą lokatę, można kupić w dwóch w wersjach kolorystycznych - widocznej na zdjęciu kremowej, z szarą ramką wokół ekranu, oraz czarnej, która jest od opisywanego modelu o 25 zł droższa. Poza kolorem oba monitory nie różnią się wyposażeniem i parametrami technicznymi. Serce FE770 stanowi dopracowany, krótki kineskop z maską kratową ClearFlat. Jak sama nazwa wskazuje, jest całkowicie płaski, a jego cecha szczególna to zmienny rozmiar plamki, który średnio wynosi około 0,25 mm, a może się zawierać w przedziale od 0,2 do 0,3 mm. Mimo dobrej jakości obrazu ten monitor będzie miał ograniczone zastosowanie w prezentacji grafik wymagających wysokiej rozdzielczości. Przeszkodą jest wąskie pasmo wideo, wynoszące jedynie 120 MHz, co nie pozwala nawet na wyświetlanie obrazu pozbawionego migotania w rozdzielczości 1280x1024 piksele. W zalecanej rozdzielczości użytkowej, czyli 1024x768 piksele, urządzenie sprawuje się bardzo dobrze i odświeża obraz 87 razy na sekundę.

Ustawiamy myszą

Podobnie jak Samsung, tak i NEC pozwala na skorzystanie z wygodnej w obsłudze systemowej aplikacji, umożliwiającej dokonywanie wszelkich ustawień parametrów monitora z poziomu systemu operacyjnego. Również tu znajdziemy narzędzie do precyzyjnego strojenia barw, a osoby mające kilka urządzeń peryferyjnych pracujących w standardzie sRGB ucieszy informacja, że monitor może wyświetlać zgodny z nim obraz. Zbieżność barw jest bardzo dobra. Pewnym zgrzytem było wykrycie podczas prób testowych niewielkiego, choć widocznego efektu pompowania. Do ostrości i geometrii obrazu nie mamy większych zastrzeżeń.

InformacjeLorien

tel. (22) 6545070

http://www.lorien-komputery.com.pl

Cena 609 zł

Optimus OptiView P17

Niedrogi monitor wyposażony w dobry kineskop, mogący pracować w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Duży ekran za małe pieniądze
Monitor Optimusa jest przeznaczony dla profesjonalistów. Brakuje mu zaawansowanych funkcji kalibracji ekranu, a jego najmocniejszą stroną jest bardzo dobry kineskop, który pozwala na uzyskanie wysokiej rozdzielczości maksymalnej - na poziomie 1600x1200 pikseli przy ergonomicznym odświeżaniu 75 Hz. Oczywiście z tak wysokiej rozdzielczości, z racji niewielkiej przekątnej ekranu, raczej nie będziecie korzystać, jednak gracze dysponujący wydajnymi kartami graficznymi mogą ustawić o stopień niższą, czyli 1280x1024 piksele. Na uzyskanie tak dobrych parametrów ma, oczywiście, wpływ szerokie pasmo wideo, wynoszące 202,5 MHz. Jak widać, wszystkie monitory charakteryzujące się wysoką wartością tego współczynnika zaszły wysoko w naszym teście, a warto dodać, że nie był to element istotnie wpływający na pozycję w rankingu. Wynika więc z tego, że duże możliwości kineskopu idą po prostu w parze z jakością generowanego obrazu.

W menu bez szaleństw

Menu ekranowe od razu rozwiewa nadzieje na skorygowanie zauważonych niedoskonałości obrazu. Geometria jest, na szczęście, prawie idealna. To ważne, bo nie ma możliwości choćby częściowej regulacji zniekształceń, często występujących w narożnikach ekranu. To samo dotyczy zbieżności barw - w testowanym egzemplarzu konwergencja była bardzo dobra, jednak nie ma opcji pozwalającej jeszcze ją poprawić. Jedynie do ostrości mieliśmy niewielkie zastrzeżenia - nie była jednorodna na całej powierzchni ekranu. Przed zakupem należy sprawdzić, jak sprawuje się w praktyce dany egzemplarz. Powtarzalność urządzeń omawianego typu nie jest absolutna i może się okazać, że poszczególne egzemplarze tego modelu będą pracowały nieznacznie gorzej lub jeszcze lepiej.

InformacjeOptimus

tel. (18) 4440550

http://www.optimus.pl

Cena 540 zł

MAG 796PF2

Kosztuje najwięcej, ale ma kineskop o bardzo dobrych parametrach użytkowych.

Duży ekran za małe pieniądze
Pasmo wideo opisywanego monitora przekracza 200 MHz. Oznacza to, że może on pracować w wysokiej rozdzielczości, zachowując przy tym ergonomiczną częstotliwość odświeżania. Tak rzeczywiście jest, a warto dodać, że w rozdzielczości powyżej zalecanej dla monitorów 17-calowych, XGA (1024x768 pikseli) model ten, aż do maksymalnej wartości 1600x1200 pikseli wyświetla obraz ostry i bez zniekształceń. To urządzenie przyda się do pracy i rozrywki wymagającym użytkownikom. Gdybyśmy wyróżniali wszystkie cechy monitora, to MAG powinien otrzymać nagrodę za najlepszą ergonomię.

Magiczne kółko

Opatentowany JAG - czyli obracane kółko, którego wciśnięcie powoduje zatwierdzenie danej funkcji, to po prostu najwygodniejszy system obsługi menu ekranowego, jaki można sobie wymarzyć. Prosty, szybki i bardzo skuteczny. MAG wyróżnia także srebrnoszara obudowa. Nie jest to zwykły kremowy monitor, podobny do innych jak dwie krople wody. Obok obrotowego sterowania zlokalizowano także przycisk wyboru jednego z kilku dostępnych programów pracy funkcji e-DVD. To nic innego, niż uruchamianie zwiększania jasności kineskopu. Producent przygotował gotowe programy, obejmujące zmianę ustawień parametrów monitora tak, aby jak najlepiej wyświetlał obraz o różnym charakterze: ZOOM (powiększanie i zmniejszanie obrazu maksymalnie o 110 procent), VIVID (rozjaśnianie i zwiększanie wyrazistości kolorów o 30 procent), WARM (zwiększanie liczby ciepłych barw o 30 procent) oraz GOLDEN (najlepszy do oglądania filmów). W testach monitor sprawował się bez zarzutu. Obraz ma dobrą ostrość, a zbieżność kolorów jest bliska idealnej. Równie dobrej geometrii nie dało się już uzyskać.

InformacjeVeracomp

tel. (12) 2525555

http://www.veracomp.com.pl

Cena 775 zł