Duży obraz, mała cena

Spośród przetestowanych w redakcyjnym laboratorium tanich, panoramicznych monitorów LCD z 20-22-calowymi ekranami wybraliśmy najlepsze pod względem jakości i opłacalności.


Spośród przetestowanych w redakcyjnym laboratorium tanich, panoramicznych monitorów LCD z 20-22-calowymi ekranami wybraliśmy najlepsze pod względem jakości i opłacalności.

Rozpiętość cen monitorów LCD jest równie duża, jak choćby w segmencie samochodów osobowych. Są modele o podstawowym wyposażeniu, ale też jaguary, które będą kosztowały krocie. Tym razem zdecydowaliśmy się na testy paneli, których ceny nie przekraczają 1000 zł. Do nich zaliczamy tańsze, w cenach od 699 zł. Trzeba przyznać, że jeszcze niedawno kupno dużego monitora LCD za tę kwotę było jedynie marzeniem. Teraz można się pokusić o taki, przy którym codzienna praca będzie wygodniejsza i przyjemniejsza.

Kupując tani monitor LCD, musisz zdawać sobie sprawę, że atrakcyjna cena wynika z pewnych kompromisów. W tym wypadku jest to głównie zastosowanie najtańszych matryc TN, które w stosunku do droższych IPS i VA mają swoje plusy i minusy. Osoby wymagające ładnie nasyconych, prawdziwych barw nie będą w pełni usatysfakcjonowani odwzorowaniem kolorów z matryc TN, ale dla większości użytkowników będzie ono akceptowalne.

Duży obraz, mała cena

Parametry techniczne i wyniki testów monitorów LCD

TN mają także swoje mocne strony. Jedną z najistotniejszych jest z pewnością krótki czas reakcji matryc, wynoszący 2-5 ms. To oznacza, że w dynamicznych scenach obraz nie będzie smużył i tym samym irytował widza. Kąty widzenia, których szerokość nie była dotychczas domeną modeli TN, wyraźnie poprawiono. Teraz na ekran z nowoczesnym panelem można patrzeć naprawdę pod dużym kątem, a wciąż będzie wyraźny. Wśród polecanych przez nas wyświetlaczy znajdziesz takie, które świetnie sprawdzą się w grach, podczas oglądania filmów oraz w pracach biurowych. Różnią się wyposażeniem oraz specjalnymi funkcjami wpływającymi na wygodę użytkowania.

LG Flatron W2252TQ

Duży obraz, mała cena

LG Flatron W2252TQ

Koreański producent przygotował monitor ciekawy pod wieloma względami. Panoramiczny panel o 22-calowej przekątnej to tania matryca TN, lecz wśród monitorów w cenie do 1000 zł, którymi się zajmujemy, takie rozwiązanie jest powszechne. Bardzo mile zaskoczyły nas parametry wyświetlacza. Matryca jest wyjątkowo szybka i nie smuży podczas dynamicznych gier. Czas reakcji na poziomie 2 ms oznacza także wyraźny obraz przy oglądaniu filmów. Bardzo wysoki jest kontrast. Producent chwali się współczynnikiem na poziomie 10 000:1, jeśli zostanie uruchomiona funkcja dynamicznej regulacji kontrastu. To oszałamiający wynik, lecz tryb dynamiczny zamiast poprawić jakość obrazu może ją pogorszyć (z powodu przepalenia bieli). Nie warto tego robić, bo LG oferuje świetny kontrast bez wspomagania elektroniki. My uzyskaliśmy współczynnik 1900:1, czyli rewelacyjny. Panel jest ciemny, stąd dobre odwzorowanie czerni, z którą matryce LCD mają sporo kłopotów.

Jak telewizor

Obudowa ma bardzo modne kształty - monitor z wyglądu przypomina telewizor. Wygodne przyciski sterowania menu wyświetlacza umieszczono po prawej stronie dolnej krawędzi ramki wokół ekranu. Przycisk Fun daje dostęp do specjalnych funkcji. Przydatne może być na przykład wyświetlanie obrazu w trybie 4:3 na panoramicznym monitorze. To szczególnie istotne, jeśli na wyświetlaczu będziesz oglądać filmy zapisane w tym standardowym formacie. Dodatkowe funkcje to możliwość wywołania specjalnych efektów fotograficznych (np. wyświetlanie zdjęcia z efektem sepii).

Duży obraz, mała cena

Werdykt PCWK

Monitora nie wyposażono w złącza HDMI, lecz wbudowane cyfrowe DVI obsługuje protokół zabezpieczeń przed nieautoryzowanym kopiowaniem HDCP. Niewielkim minusem jest niższa od średniej równomierność podświetlania matrycy, która wynosi tylko 75 procent.

Jasność 300 cd/m2

Kontrast 10000:1 (dynamiczny)

Czas reakcji 2 ms

Kąty widzenia (pion/poziom) 170/170 stopni

Informacjehttp://www.lge.pl

Cena 900 zł

Manta LCD-2202

Duży obraz, mała cena

Manta LCD-2202

To najtańszy monitor w naszym porównaniu. Jego niska cena znalazła wytłumaczenie w stosunkowo słabym wyposażeniu. Niewiele jest opcji konfiguracyjnych, nie ma też mowy o ciekawych dodatkowych funkcjach. Producent dołączył za to cyfrowe złącze monitorowe DVI, co jest istotne w LCD pracującym z wysoką rozdzielczością 1680x1050 pikseli. Urządzenie ma obudowę o ładnej stylistyce. Głośniki umieszczono w dolnej części ramki okalającej matrycę, a między nimi znajduje się przycisk zasilania, podświetlony delikatnym błękitnym światłem. Regulacja opcji w menu ekranowym jest prosta, lecz użytkownik niewiele może sam zmienić. Fabryczne ustawienia wyświetlacza, choć odbiegają od pożądanych, zapewniających najlepszą jakość obrazu, są przyzwoite. Temperatura barwowa zbliża się do optymalnych 6500 kelvinów, a proporcje podstawowych barw, czerwonej, niebieskiej i zielonej, są niezbyt zachwiane.

Samodzielnie korekty

Użytkownik niedysponujący odpowiednim sprzętem do profilowania monitora powinien w Mancie zwiększyć ilość barwy czerwonej i jednocześnie zmniejszyć natężenie zieleni. Współczynnik kontrastu jest niższy niż deklaruje producent. W specyfikacji podano wartość 1000:1, natomiast nasze pomiary wykazały 430:1. Nie jest zły wynik, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę bardzo niską cenę urządzenia. Kąty widzenia są naprawdę szerokie i pod tym względem monitor wypada o wiele lepiej niż wielu droższych konkurentów. Także czas reakcji - 5 ms - można uznać za zadowalający. Smużenie jest niekiedy zauważalne, lecz w większości sytuacji (nawet w grach) nie będzie doskwierało użytkownikom. Równomierność podświetlania matrycy prezentuje się standardowo i sięga 80 procent. To tyle, ile deklaruje producent, choć w najlepszych monitorach, które testowaliśmy, można uzyskać 90 procent i więcej.

Duży obraz, mała cena

Werdykt PCWK

Jasność 300 cd/m2

Kontrast 1000:1

Czas reakcji 5 ms

Kąty widzenia (pion/poziom) 160/170 stopni

Informacje http://www.manta.tv

Cena 699 zł