Duży plus małej płyty

Producenci nie przejmują się tym, że użytkownikom kończy się cierpliwość. Ale istnienie silnej konkurencji to już poważny argument, żeby wreszcie ustalić jeden standard.

Producenci nie przejmują się tym, że użytkownikom kończy się cierpliwość. Ale istnienie silnej konkurencji to już poważny argument, żeby wreszcie ustalić jeden standard.

Można juz chyba zaryzykować stwiedzenie, ze tegoroczny CeBIT był dla DVD+RW wydarzeniem przełomowym

Można juz chyba zaryzykować stwiedzenie, ze tegoroczny CeBIT był dla DVD+RW wydarzeniem przełomowym

Bardzo możliwe, że już niedługo nasze filmy i komputerowe pliki będziemy składowali na DVD+RW. "RW" to skrót od angielskiego "rewritable", co można najprościej przełożyć jako wielokrotnie nagrywalny. W odróżnieniu od opisywanego przez KD-MD w lutym DVD-RAM, płyta RW pozbawiona jest kasetki ochronnej, co umożliwia jej stosowanie w tradycyjnych odtwarzaczach. Sam brak kasetki to jednak za mało, by osiągnąć kompatybilność z dowolnym odtwarzaczem DVD, czego dowodem jest choćby standard DVD-RW, wymagający specjalnych urządzeń do zapisu i odczytu.

Na tegorocznym CeBICIE zaprezentowano już odpowiednie urządzenia, zarówno odczytujące, jak i z możliwością zapisu. Podczas pokazu Philipsa na sprzęcie tej firmy nagrano z pomocą oprogramowania MyDVD firmy Sonic demonstrację i odtwarzano ją na kilku zwykłych odtwarzaczach, także komputerowych. W ramach walki z konkurencyjnym formatem DVD-RAM, tak mocno propagowanym w styczniu br. podczas Consumer Electronic Show w Las Vegas, rozdano dziennikarzom nagrane płyty RAM, by mogli się osobiście przekonać o ich niekompatybilności ze zwyczajnymi odtwarzaczami. Tym samym przedstawiciele wszystkich firm "z plusem" mają nadzieję na ostateczne zwycięstwo właśnie dzięki kompatybilności ich produktu.

Warto zauważyć, że firmy zjednoczone w "DVD+RW Alliance" mają 70-procentowy udział w rynku CD-RW. Liderzy koalicji nie ukrywają swych zamiarów utrzymania podobnej proporcji również dla nowego rynku. Różnicą w stosunku do wspomnianych CD-RW jest obecność tylko jednego rodzaju DVD+RW. Również dzięki temu, jak zauważają niektórzy z aliansu, nawet w ciągu roku ceny nośników mogą spaść do poziomu teraz obowiązującego dla płyt kompaktowych.

Zalety i minusy

Zalety w porównaniu z DVD-RW są dwie. Z "plusem" możliwe jest stosowanie technologii VBR (variable bit rate), pozwalającej optymalizować stopień kompresji obrazu w zależności od złożoności scen filmu. W -RW nie było to możliwe. Drugą zaletą +RW jest bardziej stabilny i odporny na błędy odczyt płyty.

Aby osiągnąć pełną kompatybilność z dotychczasowymi standardami, należy spełnić dwa kryteria: fizyczne i logiczne. To pierwsze odnosi się do sposobu wytłoczenia samej płyty, pozwalającego na odczyt przez dotychczasowe odtwarzacze, podczas gdy przez to drugie rozumiemy format zapisu, czyli żeby nie tylko napędy mogły coś z płyty odczytać, ale by "rozumiały", co odczytują.

DVD+RW w skrócie

Pojemność dysku jednowarstwowego 4,7 GB

Pojemność dysku dwuwarstwowego 9,7 GB

Zapis z prędkością 1x do 2,4x

Korekcja błędów w strukturze danych

- eliminowane przez napęd

Nagrywanie:

w kolejności lub losowo

32 kB - pojemność pamięci blokowej

możliwość scalania (łączenia) rozdziałów

Naukowcy opracowujący format zapisu musieli sprostać takim wymaganiom, jak: zapis i edycja w czasie rzeczywistym, wysoka jakość odtwarzania na dotychczasowych urządzeniach (zarówno komputerowych, jak i stacjonarnych), użyteczność nagranych dysków na obu platformach mimo dogrywania, prostej edycji czy zmiany menu.

W rezultacie powstał wielokrotnie nagrywalny format, spełniający te same normy dotyczące poziomu obrazu i dźwięku co tradycyjny "nienagrywalny" DVD. Prawie wszystkie normy fizyczne dysku +RW są takie same, jak tradycyjnej płyty jednowarstwowej, poza jedną - przezroczystością nośnika, która swym poziomem (18-30 procent) odpowiada płycie dwuwarstwowej. Dla porównania, wartość ta dla nośnika dwuwarstwowego wynosi 45-85 procent.