Dwa formaty, jeden napęd

Gdzie dwóch się bije, tam LG korzysta. Najnowszy napęd tej firmy nie tylko obsługuje oba zwaśnione formaty niebieskiego lasera, lecz przede wszystkim sprzedawany jest w atrakcyjnej cenie.

Na takie urządzenie, jak Super Multi Blue GGW-H20L, czekaliśmy od początku wojny formatów Blu-ray kontra HD DVD. Chociaż nie jest to pierwszy napęd akceptujący krążki obu następców DVD - firma LG w zeszłym roku wprowadziła model GGW-H10N - dopiero w nowym wcieleniu może okazać się przełomowy dla rynku pecetów. Poprzednik był, co prawda, tańszy od konkurencyjnych urządzeń z obsługą wyłącznie Blu-ray, ale cena wciąż oscylowała znacznie powyżej 2000 zł. Teraz za dużo szybszą wersję zapłacisz nawet mniej niż 1000 zł.

Czy Super Multi Blue GGW-H20L stanie się rewolucyjnym produktem, dzięki któremu użytkownicy masowo przestawią się na niebieski laser bez bólu głowy z wyborem formatu? Jest na to szansa, ponieważ napęd nie tylko godzi zwaśnione obozy, ale także przynosi istotne usprawnienia, zwiększające jego atrakcyjność w oczach klientów.

Przede wszystkim GGW-H20L jest wreszcie pełnoprawną nagrywarką CD/DVD. Innymi słowy, kupując ten napęd, stary możesz odstawić na półkę, bo Super Multi Blue nie idzie na kompromisy w szybkości standardów czerwonego lasera: zapis krążków CD-R/RW odbywa się w tempie 40x/24x, DVD-R/RW/R DL odpowiednio 16x/6x/4x, a DVD+R/RW/R DL - 16x/8x/4x (owszem, dzisiejsze napędy oferują zapis DVD±R na poziomie 20x, lecz rzeczywisty zysk czasu w stosunku do 16x mierzy się w sekundach). Ponadto wprowadzono pełną obsługę DVD-RAM (odczyt i zapis 5x), której u poprzednika nie było.

Jednak najważniejsza zmiana dotyczy prędkości nagrywania i odtwarzania dysków Blu-ray: szybkość zapisu oraz odczytu płyt BD-R wzrosła z 4x do 6x. Taki skok odczuwalny jest od razu - w naszych testach czas wypalenia 23,3 GB danych skrócił się prawie o 7 minut (z niemal 30 do 23). Szkoda tylko, że szybkość odczytu danych, nawet po przyśpieszeniu, nadal pozostawia wiele do życzenia, bo kopiowanie plików z płyty trwa znacznie dłużej niż ich zapis. Niemniej jednak operacja odczytu trwała tym razem 47 minut zamiast 65.

Mimo tej samej co w GGW-H10N prędkości nagrywania BD-RE, wynoszącej 2x, w testach nowy model nieco szybciej zapisuje dane na tych krążkach - sesyjnie i pakietowo. Z odczytem natomiast bywa różnie: trwa raz szybciej, raz wolniej niż u poprzednika.

Wyraźnie poprawił się także czas rozpoznawania nośnika, wynoszący obecnie od 15 do 19 s (wcześniej 25-30 s).

HD dla mniej zamożnych

Choć GGW-H20L można kupić za mniej niż 1000 zł, dla wielu osób nadal jest to cena zaporowa. Pojemność zapisywalnego nośnika BD sześciokrotnie przewyższająca dostępną w DVD niekoniecznie musi być wystarczającym argumentem za zakupem ośmiokrotnie droższej nagrywarki. Dlatego LG oferuje też tańszy o 200 zł model GGC-H20L, będący połączeniem nagrywarki DVD z czytnikiem krążków BD i HD DVD.

Ci, którzy chcą wydać jak najmniej, aby cieszyć się filmami HD, mogą zastanowić się nad nowym napędem ASUSA. Model HR-0205T za 490 zł jest tylko czytnikiem płyt CD, DVD i HD DVD - w dodatku o niskiej prędkości (odpowiednio 15x, 5x, 2,4x) - i właściwie niczym się nie różni od Toshiby SD-H802A w podobnej cenie z wyjątkiem drobiazgu w postaci przejściówki zamieniającej interfejs PATA w SATA. I w przeciwieństwie do obu napędów LG Super Multi Blue,nie daje spokoju związanego z przyszłością formatu HD DVD, nie mówiąc o funkcji zapisu danych.