Dwa gniewne palmtopy

Przedstawiamy pojedynek dwóch podobnych pod względem możliwości, ale także ceny palmtopów. Oba wyposażono w najnowocześniejsze rozwiązania bezprzewodowe.


Przedstawiamy pojedynek dwóch podobnych pod względem możliwości, ale także ceny palmtopów. Oba wyposażono w najnowocześniejsze rozwiązania bezprzewodowe.

W poprzednim numerze przetestowaliśmy cztery niedrogie palmtopy z systemem Windows Mobile. Z uwagi na niską cenę ich możliwości zostały jednak ograniczone i daleko im do - najlepszego do tej pory - iPAQ 5550, wyposażonego w 128 MB pamięci RAM, moduł WLAN, Bluetooth oraz czytnik linii papilarnych, umożliwiający zablokowanie dostępu do palmtopa niepowołanym osobom. Nie każdy mógł sobie jednak pozwolić na wydatek rzędu 4000 zł, dlatego teraz przedstawiamy dwa urządzenia, których cena jest niższa, a możliwości porównywalne.

iPAQ 4150,czyli miniatura modelu 5550

HP iPAQ 1910 i 1940 zebrał bardzo pochlebne recenzje za niewielkie rozmiary. Firma HP z modelem 4150 kontynuuje tę tradycję. Jest to obecnie najmniejszy na rynku palmtop z Windows Mobile. Jednak nie na tyle mały, żeby nie zamontowano w nim standardowego, kolorowego wyświetlacza, pracującego w rozdzielczości 320x240 pikseli. Nic nie stało też na przeszkodzie, żeby wyposażyć palmtop w najszybszy obecnie procesor Intel PXA255, taktowany z częstotliwością 400 MHz, oraz 64 MB pamięci. Na obudowie nie znajdziesz elementu sugerującego, że iPAQ 4150 to niezwykły palmtop. Pozory mylą. Wyposażono go w moduł do komunikacji poprzez Bluetooth i WLAN. Dzięki systemowi Windows Mobile korzystanie z nich okaże się dziecinnie proste. W erze powstawania sieci bezprzewodowych moduł WLAN jest szczególnie ważny, podobnie jak Bluetooth, dzięki któremu wymienisz dane m.in. z telefonem komórkowym.

W tak niewielkim komputerze naręcznym znalazło się miejsce na jeden czytnik kart pamięci SD, choć trudno oczekiwać, że przy większych gabarytach zostałby zamontowany drugi, obsługujący karty Compact Flash. HP odeszło przecież od tego rozwiązania już dawno, a szkoda, bo nadal są dodatki typu aparat cyfrowy, który podłączyć można jedynie złączem CF.

Szybko czy wolno?

Dwa gniewne palmtopy

Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 610

Możliwości to jednak nie wszystko, od dłuższego czasu oceniamy także wydajność palmtopów, i to nie tylko w teście baterii, ale i procesora.

Wydajność palmtopa zbliżona była, a niekiedy okazywała się nawet wyższa od niedoścignionego do niedawna (zdetronizowanego przez taniutkiego Asusa) iPAQ 5550. Model HP iPAQ 4150 spisywał się doskonale również podczas testu wydajności graficznej. Nie zadowala jedynie długość pracy na baterii, wynosząca 255 min, i to z wyłączonymi modułami komunikacyjnymi.

Z pewnością korzystanie z WLAN i Bluetooth powoduje zasadnicze skrócenie tego czasu.

W pudełku z iPAQ-iem znajduje się podstawka HotSync, a także, oprócz dodatkowego oprogramowania, zapasowy rysik. Niewielkich rozmiarów iPAQ 4150 oferuje bardzo duże możliwości za 3200 zł. Dopóki nie poznaliśmy produktu Fujitsu-Siemensa, twierdziliśmy, że to cena optymalna.

Olbrzymie rozmiaryi możliwości

HP iPAQ 4150 przy Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 610 to kruszynka.

Dwa gniewne palmtopy

HP iPAQ 4150

LOOX jest rzeczywiście bardzo potężnym palmtopem, który na pewno wypcha kieszeń w twojej marynarce. Producent po dwóch latach pokazał następcę LOOX 600. Klientom życzymy, aby z nowym komputerem naręcznym nie mieli takich kłopotów, jak użytkownicy LOOX 600. Przypomnijmy tylko, że jedną z wad był mrugający wyświetlacz, przez który wymieniano całą serię tych komputerów naręcznych.

Pocket LOOX 610 jest aż o 600 zł tańszy od iPAQ 4150, a mimo to oferuje jeszcze więcej. Procesor ten sam, ale wielkość pamięci RAM - już dwukrotnie większa (128 MB). Do tego LOOX dysponuje dwoma czytnikami kart pamięci (SD i CF), co może usprawiedliwić częściowo duże rozmiary. Zamontowano też moduł Bluetooth oraz WLAN, obsługiwane przy użyciu specjalnej aplikacji. Czego chcieć więcej?

Problemy z kondycją

Test wydajności palmtopa Fujitsu-Siemens wykazał przewagę modelu iPAQ 4150, ale różnice są praktycznie minimalne. Dużo słabiej prezentuje się jednak żywotność baterii - 210 minut to bardzo mało, jak na palmtop nowej generacji. To jednak jedyna rzecz, może oprócz rozmiarów, którą należy uznać za wadę. Reszta to same zalety - i to za jaką cenę! Warto dodać, że producent udziela 24-miesięcznej gwarancji, co w wypadku komputerów naręcznych nie zdarza się często. Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 610 uzyskał najwyższą ocenę końcową spośród testowanych przez nas palmtopów.

Informacje HP,http://www.hp.com.pl

Cena 3200 zł

Informacje Fujitsu-Siemens,http://www.fujitsu-siemens.com.pl

Cena 2600 zł