Dwa miliony adresów

Najnowsze wydanie MapyMap to odświeżenie linii 5.2 i eksterminacja kilku denerwujących błędów - ale raczej nie duże uaktualnienie. Powinni z niego skorzystać tylko ci, którzy bardzo dużo jeżdżą po terenach, na których prowadzone są intensywne roboty drogowe.


Najnowsze wydanie MapyMap to odświeżenie linii 5.2 i eksterminacja kilku denerwujących błędów - ale raczej nie duże uaktualnienie. Powinni z niego skorzystać tylko ci, którzy bardzo dużo jeżdżą po terenach, na których prowadzone są intensywne roboty drogowe.

MapaMap 5.2.36

Informacje:http://mapamap.pl Cena: 333 zł

Dwa miliony adresów

Najnowsza wersja MapyMap zawiera 2,2 miliona (dokładnie 2 158 210) punktów adresowych uwzględniających sporą liczbę dróg (402 262 kilometrów, w tym 305 315 km dróg asfaltowych i 96 947 km dróg gruntowych) i budynków - zarówno starych, jak i tych, które dopiero co powstały. Brawa należą się producentowi za uaktualnienie map o kolejne numery bloków i domów, których budowa już się zakończyła, ale które jeszcze nie zostały oddane w ręce właścicieli ze względu na trwające prace wykończeniowe. Na pierwszy rzut oka opcja wygląda niezbyt sensownie, ale z pewnością spodoba się świeżo upieczonym posiadaczom własnego "M".

Nowinką jest opcja dźwiękowego informowania o zbliżających się istotnych miejscach (POI, tj. stacjach benzynowych, hotelach, restauracjach, parkingach itd.).

W 16 głównych miastach Polski (Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Lublin, Łódź, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Tarnów, Wrocław, Warszawa, Zielona Góra ) możliwe jest włączenie trybu trójwymiarowej prezentacji budynków. Ułatwia ona zorientowanie się w terenie oraz wstępne "przejrzenie" okolicy, jaką mamy zamiar odwiedzić (dotyczy etapu planowania trasy) - wiadomo bowiem, że człowiek łatwiej zapamiętuje kształty brył i ich lokalizację niż szczegółowy rozkład dróg wraz z nazwami. Należy wszak pamiętać, że przy zestawach do nawigacji z wolniejszymi procesorami, widok 3D może spowodować opóźnienia w uaktualnianiu obrazu.

Oprócz tego w programie (mapach) znajdziemy 2327 szczegółowych planów miast i miasteczek. Precyzja odwzorowania siatki ulic robi bardzo dobre wrażenie, choć w wypadku małych miejscowości nie należy jej ślepo wierzyć. Przed podróżą warto się też zorientować, czy nie przejeżdżamy przez tereny, na których letnie ulewy doprowadziły do wystąpienia rzek z brzegów i uszkodzenia mostów. Tego typu informacje w MapieMap nie zostały uwzględnione - z oczywistych względów.

Aplikacja informuje o 139 tysiącach obiektów POI, w tym "czarnych punktach" i miejscach elektronicznego pomiaru szybkości (fotoradarach). Dane producent uzyskał od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Komendy Głównej Policji. Niestety, informacje dotyczące tych ostatnich nie zawsze są precyzyjne, warto więc mieć oczy szeroko otwarte. Podczas dłuższej podróży na pewno natkniemy się na miejsca, w których zostaniemy ostrzeżeni przed pustym słupem albo, co gorsza, usłyszymy charakterystyczny dźwięk 200 metrów po minięciu fotoradaru. Dlatego zamiast polegać na elektronicznym podpowiadaczu, warto zachować ostrożność - szczególnie, że radary ustawiane są zwykle w miejscach niebezpiecznych, najczęściej przy przejściach dla pieszych ulokowanych na trasach szybkiego ruchu.

Bezpłatnie, ale nie do końca

Dwa miliony adresów

Aktualizacja aplikacji dostępna jest nieodpłatnie dla wszystkich użytkowników MapyMap zainstalowanej w palmtopach oraz w zestawach firm Akira, Becker, Clarion, GoClever, Lark, Manata, Navia, Peiying, SmartGPS Tracer i Trak. Należy z niej skorzystać, gdy zauważyliśmy uciążliwe niedociągnięcia w interfejsie lub natknęliśmy się na błędy zaburzające stabilność oprogramowania. W pozostałych wypadkach instalacja uaktualnienia nie jest konieczna.

Inaczej wygląda sprawa w wypadku map - mogą je pobrać tylko abonenci usługi Prenumerata na Mapy lub użytkownicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z jednorazowej opcji Upgrade. Prenumerata kosztuje najczęściej 119 złotych i dostępna jest od dnia złożenia zamówienia bądź też wygaśnięcia poprzedniego okresu prenumeraty. Obowiązuje przez 14 miesięcy.

Za jednorazowe uaktualnienie (Upgrade) zapłacimy różnie w zależności od edycji mapy. Posiadacze najnowszych wydań mogą zeń skorzystać bezpłatnie, przy starszych wersjach będzie to koszt rzędu 69 zł. Nie da się ukryć, że opcja prenumeraty jest korzystniejsza dla użytkowników częściej podróżujących po Polsce.

Testy

W ramach testów badaliśmy najnowsze wydanie MapyMap w smartfonie (palmtopie z funkcją telefonu) HTC Touch Diamond, uważnym przez wielu za głównego konkurenta iPhone'a 3G. Ze względu na obecność systemu operacyjnego Windows Mobile 6.1 spodziewaliśmy się licznych problemów z kompatybilnością. Okazało się, że nasze obawy były bezpodstawne - aplikacja działała bez problemu, zdarzało jej się tylko zgubienie sygnału w momencie wygaszenia ekranu. Należy to jednak uznać za specyfikę sprzętu, który prawdopodobnie wyłączał wszystkie moduły, gdy jego zdaniem były zbędne.

Werdykt

Zalety:

- szczegółowe mapy miejscowości

- szczegółowe dane o punktach adresowych

- trójwymiarowy widok terenu

Wady:

- błędy w mapach małych miejscowości

Ocena końcowa 7/10

Podsumowanie:

Dobry system nawigacyjny, wyróżniająca się szczegółową baza punktów adresowych oraz informacji o niebezpiecznych miejscach i fotoradarach