Dwa nowe złącza w monitorach przyszłości

W przyszłym roku do sprzedaży powinny trafić modele monitorów wyposażone w dwa nowoczesne złącza, UDI i DisplayPort. Nie znamy na razie specyfikacji obu standardów.

Technologia UDI opracowana została przez Intela i Silicon Image. Ma być wstecznie kompatybilna ze standardami DVI i HDMI. Wdrażaniem drugiej technologii, o nazwie DisplayPort, zamierza zająć się organizacja Video Electronics Standards Association (wśród zwolenników tego standardu znalazły się również Dell i HP). "Rynek dowiódł, że najważniejsza jest kompatybilność pomiędzy urządzeniami" uważa jednak Chris Connery, wiceprezes firmy analizującej rynek monitorów i wyświetlaczy DisplaySearch. Z tego względu wydaje się, że przyszłość złącz DVI, montowanych już standardowo w większości nowo produkowanych wyświetlaczy wydaje się niezagrożona.

Przypomnijmy, iż obecnie przesył sygnału o najwyższej jakości między urządzeniami elektronicznymi (projektor/odtwarzacz DVD, odtwarzacz/monitor, itp) zapewniają złącza DVI i HDMI. Interfejs DVI (Digital Video Interface) służy do przesyłania nieskompresowanego sygnału wideo, natomiast HDMI (High Definition Multimedia Interface) to standard poszerzony o możliwość przesyłu cyfrowego sygnału audio (patrz artykuł "Cyfrowe łącza DVI-D i HDMI").