Dwa razy więcej wirusów

W pierwszej połowie 2002 r. pojawiło się dwa razy więcej wirusów i robaków komputerowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z raportu opublikowanego przez firmę MessageLabs.

W pierwszej połowie 2002 r. pojawiło się dwa razy więcej wirusów i robaków komputerowych niż w analogicznym okresie zeszłego roku – wynika z raportu opublikowanego przez firmę MessageLabs. To nie jedyna alarmująca wiadomość: wirusów jest nie tylko więcej – są również bardziej destrukcyjne niż rok wcześniej.

MessageLabs zajmuje się zabezpieczaniem korporacyjnych systemów informatycznych – z danych firmy wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku w administrowanych przez nią systemach pocztowych wykryto ok. 2 mln. zarażonych e-maili – to dokładnie 2 razy więcej niż rok wcześniej.

Najczęściej wykrywanym "insektem" jest wciąż robak pocztowy Klez (w kilku wariantach). Jego pierwsze wersje były właściwie nieszkodliwe – robak jedynie wysyłał swoje kopie. Kolejne mutacje Kleza są jednak coraz bardziej destrukcyjne (np. Klez.H). Drugi pod względem aktywności wciąż jest niesławny SirCam (odpowiada za ponad 600 tys. wykrytych przez MessageLabs infekcji). Jak na razie głównymi siedliskami wirusów są Europa oraz USA – eksperci z MessageLabs zauważają jednak, że ta tendencja powoli się zmienia – coraz więcej groźnych robaków powstaje również w Chinach (Code Red), na Bliskim Wschodzie (Nimda) oraz na Tajwanie.


Zobacz również