Dwa rdzenie Intela bez konkurencji

Na rynku pojawia się coraz więcej procesorów dwurdzeniowych. Są to zarówno układy Intela serii Pentium D, jak i dwurdzeniowe procesory AMD Athlon 64 X2. O ile AMD jak na razie celuje w grupę najzamożniejszych użytkowników pecetów (najtańszy X2 kosztuje ok 2500 zł) to Intel przecząc zwyczajowej opinii o wysokich cenach swoich układów, zaproponował układy dwurdzeniowe w zdecydowanie niższych cenach. Już za ok 1150 zł można kupić najtańsze Pentium D 820, a za ok 250 zł więcej model D830. Oba te układy przetestowaliśmy i sprawdziliśmy czy są na tyle dobre, aby konkurować z Athlonami 64 X2 kosztującymi dwukrotnie więcej.

Smithfield (źródło: Intel)

Smithfield (źródło: Intel)

Najtańszy procesor dwurdzeniowy Intela to Pentium D 820. Układ ten w stosunku do topowej wersji dwurdzeniowca Pentium Extreme Edition 840, konstrukcyjnie różni się bardzo nieznacznie. Brakuje mu uruchomionej funkcji wielowątkowości (Hyper Threading), poza tym Pentium D nie różni się niczym od swego o wiele droższego "brata". Oba układy wykonane są w procesie technologicznym 0,09 mikrona, oba mają 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu i podstawki LGA775. Inne są za to płyty główne przeznaczone dla obu procesorów. Extreme Edition 840 pracuje z chipsetami i955X, natomiast Pentium D z 945P i G (ta ostatnia wyposażona jest w zintegrowany rdzeń graficzny). Procesory współpracują z pamięciami DDR2 667 MHz.

Pentium D bez konkurencji

W chwili obecnej AMD nie ma w swojej ofercie procesora dwurdzeniowego, który mógłby konkurować z tańszymi odmianami Pentium D. Szykuje dopiero model Athlon 64 X2 3800+, który ma się pojawić na rynku pod koniec roku. Jego cena będzie jednak wynosiła ok 350 USD, a więc jest o 100 USD wyższa od aktualnej ceny Pentium D 820. Jak już pisaliśmy we wstępie, najtańszy obecnie dostępny Athlon 64 X2 4200+ kosztuje ok 2500 zł. Choć jest to bardzo szybki i udany procesor, to nie da się ukryć, że stać na niego niewiele osób. Z kolei najszybszy testowany dotychczas przez nas procesor Athlon 64 X2 4800+ kosztuje już niebotyczne pieniądze, bo ponad 4000 zł. Jego bezpośredni konkurent (aczkolwiek jak wykazały nasze testy wolniejszy Pentium EE 840 wyceniany jest podobnie, jednak oba procesory należy naszym zdaniem traktować jako ciekawostkę. Nie sądzimy aby procesory oferowane w tych cenach stały się przebojami rynkowymi. Pentium D choć tańszy taką szansę naszym zdaniem ma.

Co w testach?

Testom poddaliśmy modele Pentium D 820 i 830, a ich wyniki porównujemy z uzyskanymi podczas wcześniejszych testów najwydajniejszych układów dwurdzeniowych Intela i AMD oraz zbliżonego ceną, jednordzeniowego Athlona 64 3500+. Oczywiście tanie modele Pentium D wypadły wyraźnie słabiej od wzorcowych wersji dwurdzeniowych, jednak biorąc pod uwagę relację ceny do wydajności, atrakcyjność procesorów tej serii przedstawia się już całkowicie inaczej. W tej chwili Pentium D to najlepszy naszym zdaniem najbardziej opłacalny procesor dwurdzeniowy. Znając wyniki testów stawiamy na model 820, który oferuje wydajność tylko niewiele niższą od nieco droższego 830. Różnice są niewielkie, bo i oba procesory różnią się nieznacznie. Wersja 820 pracuje z taktowaniem 2,8 GHz, natomiast 830 - 3,0 GHz.


Zobacz również