Dwa rdzenie i 2 GHz, czyli nowy CPU Samsunga dla smartfonów

Przedstawiciele Samsunga poinformowali, że ich firma pracuje nad nowym dwurdzeniowym procesorem dla smartfonów. Co istotne, układ ma cechować zegar na poziomie 2 GHz!

Obecnie najpotężniejszą jednostką w "stajni" Samsunga jest dwurdzeniowy procesor Exynos 4210 pracujący z częstotliwością 1,2 GHz (można go będzie znaleźć w najnowszym, pracującym pod kontrolą Androida smartfonie Galaxy S II). Koreański producent nie zasypia jednak gruszek w popiele i poinformował właśnie, że pracuje nad nowym dwurdzeniowym CPU (opartym na architekturze ARM i należącym do rodziny Exynos) mogącym się pochwalić 2-gigahercowym zegarem.

Przedstawiciele Samsunga podkreślają, że smartfon wyposażony w taki układ będzie oferował wydajność zbliżoną do większości zwykłych "pecetów". Oczywiście 2 GHz budzi szacunek. Co jednak powiecie o przygotowywanym przez Nvidię 4-rdzeniowym układzie Tegra 3 SoC (system-on-chip), którego rdzenie będą pracowały z częstotliwością 1,5 GHz?

Zobacz również:

  • Recenzja: Samsung The Premiere LSP9T - kino w Twoim domu. Testujemy projektor
  • Rekordowy kwartał Samsunga, mimo spadku przychodów

Samsung zadeklarował, że pierwsze smartfony oparte o nowy procesor pojawią się na rynku w przyszłym roku. Co więcej, układy te mają być też sprzedawane innym producentom sprzętu.