Dwa rdzenie poniżej 250 dolarów

Intel poinformował o cenach zapowiadanych, dwurdzeniowych procesorów dla komputerów biurkowych (desktop). Najtańszy dwurdzeniowy układ P4 820 będzie kosztował 241 USD.

Wg. niepotwierdzonych przez Intela informacji wiadomo także, że dwurdzeniowe procesory z rdzeniem Smithfield pojawią się na rynku o ok 3 miesiące wcześniej niż zapowiadano - w drugim kwartale 2005 roku. Przyczyna takiego pośpiechu jest oczywista, chęć znacznego wyprzedzenia AMD, które ze swoimi dwurdzeniowymi układami ma być gotowe na drugą połowę 2005 roku. Na początku dwurdzeniowe układy będą reprezentowane przez 3 modele - P4 820 (2,8 GHz, cena 241 USD), 830 (3,0 GHz, cena 316 USD) i 840 (3,2 GHz, 530 USD).

NiemiłąProcesory dwurdzeniowe powinny wykazywać znaczny wzrost wydajności w stosunku do produktów jednordzeniowych, we wszystkich aplikacjach, które pozwalają na jednoczesne przetwarzanie kilku wątków. Niemiłą niespodzianką dla osób, które niedawno kupiły płyty główne będzie informacja, że układy te. wg. specyfikacji mają zgłaszać duże zapotrzebowanie na energię (ok 130 W), podczas gdy obecne płyty są przygotowane na ok 115 W. Konieczna będzie zatem przesiadka na wydajniejsze konstrukcje wyposażone w chipsety i945 oraz i955X pozwalające jednocześnie na obsługę pamięci DDR2 667 MHz.

Procesory serii 800 będą wyposażone w 2 MB pamięci cache drugiego poziomu (po 1 MB na rdzeń) oraz skorzystają z podstawki LGA775.Rdzenie nie będą istotnie różniły się od jednostek Prescott. Dodany zostanie do nich jedynie mechanizm zarządzający obciążeniem poszczególnych rdzeni. Układy te nie będą także wyposażone w funkcję wielowątkowości HyperThreading. Z jednej strony, zdaniem Intela ma to zwiększyć wydajność procesorów dwurdzeniowych, z drugiej jednak z HT układy te mogłyby teoretycznie realizować 4 wątki jednocześnie. Jak widać z pośpiechu nie starczyło czasu na dopracowanie algorytmów, które sprawnie realizowałyby ten proces, lub też po prostu, taką funkcjonalność Intel rezerwuje dla droższych układów, które wprowadzi w późniejszym okresie.


Zobacz również