Dwa rdzenie to minimum

Najtańsze notebooki coraz bardziej zbliżają się pod względem wydajności do komputerów stacjonarnych. To powoduje, że laptop za 3000 zł staje się realną alternatywą dla "blaszaka", do którego trzeba jeszcze kupić monitor.


Najtańsze notebooki coraz bardziej zbliżają się pod względem wydajności do komputerów stacjonarnych. To powoduje, że laptop za 3000 zł staje się realną alternatywą dla "blaszaka", do którego trzeba jeszcze kupić monitor.

Trzy tysiące złotych było granicą, której nie mogły przekroczyć modele zebrane przez nas do testu tanich komputerów przenośnych. Tani to pojęcie względne, lecz sądzimy, że można tak powiedzieć o komputerze wyposażonym w wydajne komponenty, wyświetlacz LCD, a dodatkowo łatwym do przenoszenia. Dwa rdzenie są już minimum w tanich laptopach. Dowodzą tego modele, które wzięły udział w naszym teście. Co prawda, zdarzają się jeszcze produkty z procesorami jedno-rdzeniowymi, lecz są to raczej niechlubne wyjątki. Wiele osób nie docenia wielordzeniowości. Najczęściej są to użytkownicy komputerów z procesorami jednordzeniowymi, którzy nie mieli okazji pracować na innej maszynie. Zapewniamy, że dwa rdzenie w notebooku mają sens, nawet jeśli procesor jest nieco mniej wydajny niż model stacjonarny. Wielowątkowość zyskuje na znaczeniu, gdy weźmie się pod uwagę system operacyjny instalowany w większości notebooków. Windows Vista zaczyna działać przyzwoicie szybko, gdy procesor komputera jest przynajmniej dwurdzeniowy.

Dwa rdzenie przydają się także miłośnikom filmów HD, bo wysoka rozdzielczość zmusza CPU do tytanicznej pracy. Tylko dwurdzeniowce zagwarantują płynne wyświetlanie, nawet bez specjalizowanych układów wideo, zintegrowanych z lepszymi mobilnymi układami graficznymi (NVIDII i ATI). Tanie notebooki mają najczęściej 1 GB pamięci RAM. Przeważnie to wystarczy, zwłaszcza gdy notebook wyposażono w procesor graficzny z własną pamięcią. Jeśli zastosowano zintegrowany z chipsetem, to na swoje potrzeby zabierze on część cennego RAM-u, potrzebne-go systemowi operacyjnemu do płynnej pracy. W tej sytuacji warto pomyśleć o dokupieniu przynajmniej 512 MB pamięci. Standardem w tanich laptopach są także 15,4-calowe matryce LCD. Taki monitor większości użytkowników wystarczy do wygodnej pracy z aplikacjami graficznymi, ma też na tyle niewielką rozdzielczość, że wbudowany procesor graficzny w miarę płynnie wyświetli obraz w starszych grach (niestety, nowe pozycje są już dla tanich notebooków zbyt wymagające).

Jeśli jednak notebooki nie kuszą cię swoimi zaletami i wolisz komputer stacjonarny, to proponujemy nie lada gratkę. Z setek obudów, jakie można kupić w sklepach, wybraliśmy kilkadziesiąt najciekawszych. Wyróżniają się wyglądem, funkcjonalnością, mają różne ceny i rozmiary. Każdy znajdzie coś dla siebie, a modele przedstawione w bieżącym wydaniu są naprawdę nietuzinkowe.

Najlepsze w testach

Corrino 611SR

Dwa rdzenie to minimum

Corrino 611SR

Najbardziej wydajny i jednocześnie najbardziej opłacalny. Taka kombinacja nie zdarza się często. Notebook produkcji NTT System zaskakuje długą pracą na baterii, która najczęściej jest piętą achillesową tanich komputerów. Dobrze wyposażony, ma nawet wyjście HDMI, pozwalające łatwo podłączyć go do nowoczesnego telewizora i np. oglądać film.

Informacje NTT System

tel. 022 6105161

http://www.ntt.pl

Cena 2900 zł

Cooler Master RC-690-KKN1-GP

Dwa rdzenie to minimum

Cooler Master RC-690-KKN1-GP

Model nie tak wysmakowany stylistycznie, jak niektóre inne, lecz przewyższający większość konstrukcji przemyślaną budową i jeden z najlepszych w cenie do 350 zł. Użytkowników z pewnością ucieszy informacja, że wspomaga schładzanie najbardziej gorących podzespołów.

Informacje Madtech

tel. 061 8638146

http://www.madtech.pl

Cena 299 zł

iPod touch

Dwa rdzenie to minimum

iPod touch

iPod touch to naprawdę "wypasiony" odtwarzacz multimedialny (filmy, muzyka, czego dusza zapragnie), z jedynym w swoim rodzaju dotykowym interfejsem użytkownika. Model ma 16 GB pamięci i łączy z Internetem za pośrednictwem protokołu Wi-Fi (standard 802.11b/g). Duży dotykowy ekran o 3,5-calowej przekątnej oferuje obraz o fantastycznej jakości.

Informacje Apple IMC Poland

tel. 022 6516155

http://www.apple.com.pl

Cena 1777 zł