Dwa różne statki kosmiczne przelecą w tym tygodniu obok Wenus

Mars w ostatnim czasie otrzymuje najwięcej uwagi, ale w tym tygodniu czas ustąpić pierwszeństwa Wenus.

fot. NASA

W tym tygodniu Wenus będzie gościć nie jednego, lecz dwóch gości. Dwa różne statki będą próbować uzyskać impuls grawitacyjny obok Wenus w drodze do innych celów. Jednak operatorzy misji nie pozwolą na zmarnowanie szansy na zebranie dodatkowych informacji o tej planecie - oba statki będą zbierać dane podczas przelotu.

Pierwszym statkiem, który zbliży się do Wenus już dzisiaj jest należący do NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Solar Orbiter. Statek ten został zaprojektowany do badania Słońca, ale żeby dotrzeć do celu, wykonuje wielokrotne przeloty nad Wenus.

Zobacz również:

  • Astrokalendarz: wydarzenia astronomiczne we wrześniu 2021
  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie
  • Tajemniczy obiekt uderzył w Jowisza [Zobacz film]
Dwa różne statki kosmiczne przelecą w tym tygodniu obok Wenus

Solar Orbiter. Fot. ESA/ATG medialab

Drugi gość, który przybędzie dzień później, we wtorek 10 sierpnia, to należąca do ESA i japońskiej agencji kosmicznej JAXA sonda BepiColombo, która będzie badać Merkurego. Sonda już wcześniej przeleciała obok Wenus, a jutro wykona drugie okrążenie. Niestety, żaden z tych statków nie będzie w stanie wykonać zdjęć Wenus w wysokiej rozdzielczości. Ale na szczęście Solar Orbiter będzie próbował wykorzystać swój SoloHi imager, który został zaprojektowany do fotografowania wiatru słonecznego - spróbuje on uchwycić też ciemną stronę Wenus.

Dwa różne statki kosmiczne przelecą w tym tygodniu obok Wenus

BepiColombo. Fot. ESA/ATG medialab

Jednym z ciekawych rezultatów tych prawie jednoczesnych przelotów jest to, że dane będą dostępne z dwóch różnych źródeł, co rzadko się zdarza w przypadku Wenus. Oba statki będą zbierać dane na temat magnetycznego i plazmowego środowiska planety, co pozwoli naukowcom uzyskać pełniejszy obraz wraz z danymi z sondy Akatsuki należącej do JAXA, która obecnie znajduje się na orbicie Wenus.

Polecamy: Rok z NASA. Największe sukcesy agencji w 2021 roku

Źródło: digitaltrends.com