Dwa światy - HP iPAQ 5550 i HP iPAQ 1940

Oba dwa palmtopy to teoretycznie zupełnie inne światy, tak pod względem funkcjonalności, jak i ceny. Jeden dla osób wymagających bardzo szerokiego wachlarza wielu różnych możliwości, drugi to po prostu komputer naręczny dla każdego. Przekonaj się, czy są warte swojej ceny.

5550

HP iPAQ 5550 jest następcą modelu 5450. W porównaniu z poprzednikiem zmieniono system operacyjny na Windows Mobile i nieco przeprojektowano wygląd oraz udoskonalono warstwę sprzętową.

IPAQ 5550 to komputer naręczny przeznaczony dla osób wykorzystujących palmtopy w pracy zawodowej. Spośród pozostałych palmtopów (oprócz 5450) wyróżniają go przede wszystkim wbudowane jednocześnie moduły WLAN oraz Bluetooth. Obsługa obu została udoskonalona w Windows Mobile, dzięki czemu korzystanie z bezprzewodowych technologii nie powinno nastręczać żadnych kłopotów. Charakterystycznym elementem świadczącym o możliwości korzystania z WLAN jest niewielka antena. Gdy wsiadasz do samolotu, oba moduły wyłączysz jednym przyciskiem.

Kolejną fyunkcją odziedziczoną po 5450, a niestosowaną w innych palmtopach, jest czytnik linii papilarnych. Aby nie zajmował, zbyt wiele miejsca, zredukowano go do wąskiego paska. Niestety, podobnie jak w wypadku iPAQ 5450, odradzamy zabezpieczenie danych wyłącznie z użyciem linii papilarnych. Lepiej wykorzystać również PIN-u, dzięki czemu uruchomisz palmtop, nawet jeśli nie rozpozna prawidłowo twojego palca. Jest to ważne, ponieważ czytnik ten działa niezwykle zawodnie.

W porównaniu z 5450 zmieniono procesor na bardziej oszczędny PXA 255 taktowany zegarem 400 MHz. Zwiększono również pamięć RAM do 128 MB. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że możesz ją rozszerzyć za pomocą kart SD. Zainstalujesz więc nawet tak pamięciochłonne aplikacje, jak AutoMapa, czy wykorzystywane w twojej firmie.

Opisywany model rozbudujesz za pomocą specjalnych modułów SD lub tzw. plecaków, do których zalicza się GPS-y, karty przejściowe na rzutnik itp.

IPAQ 5550 od opisywanego dalej 1940, tak jak od wielu innych palmtopów, odróżnia możliwość ładowania przez kabel USB.

Wydajność opisywanego komputera naręcznego nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. Pod tym względem przebił wszystkie testowane przez nas palmtopy, a niektóre, nawet tak nowe, jak Dell X5, po prostu zdeklasował. IPAQ 5550 dzięki doskonałemu procesorowi i nowemu systemowi operacyjnemu nie tylko płynnie odtworzy filmy, ale również obsłuży nawet bardzo wymagające aplikacje. Szybkość działania widać nawet podczas kopiowania danych do palmtopa poprzez kabel USB. Nowy iPAQ to bez wątpienia najlepszy na rynku palmtop z systemem Pocket PC / Windows Mobile.

Wraz z produktem HP otrzymasz elegancki futerał, oraz podstawkę HotSync. Teraz najmniej miła wiadomość – cena modelu 5550 wyniesie około 4800 zł.

Tańsza alternatywa

Dużo mniejszy, ale także mniej funkcjonalny jest iPAQ 1940. Przede wszystkim o czytniku linii papilarnych musisz zapomnieć. Moduł WLAN możesz dokupić, ale tylko w postaci karty SD. Model 1940 wyposażono już jednak w 64 MB RAM i Bluetooth, którego wielu osobom tak bardzo brakowało w 1910, czyli w poprzednim iPAQ-u z serii 19xx.

IPAQ 1940 to pierwszy palmtop HP z nowym procesorem firmy Samsung. Choć jest taktowany z częstotliwością 266 MHz, wydajność całego palmtopa często przewyższała wydajność Della Axima X5 (z systemem Pocket PC 2002) z procesorem 400 MHz. Procesor i nowy system operacyjny (Windows Mobile) spisują się na tyle dobrze, że bez problemów na iPAQ-u 1940 obejrzysz film DivX-owy. W porównaniu z 1910, na którym obraz niemiłosiernie się zacinał, to olbrzymi skok.

Ekran iPAQ-a jest bardzo kontrastowy i ostry, trudno jednak pracuje się na nim w jaśniejszych pomieszczeniach, kiedy światło odbija się od wyświetlacza. W opisanym wcześniej modelu 5550 problem ten nie występuje z uwagi na zastosowanie innego rodzaju ekranu.

IPAQ 1940 jest palmtopem niewielkim, a jednocześnie nie tak małym, żeby obsługa jego była utrudniona. To, co było olbrzymią zmorą wersji 1910 – czyli długość pracy na baterii - zostało wreszcie udoskonalone. IPAQ 1940 przy pełnej jasności ekranu pracuje 4 godziny, dokładnie tyle samo, co 5550.

Ponieważ jest to produkt niedrogi – kosztuje jedynie 1600 zł – ograniczono jego wyposażenie. W pudełku nie znajdziesz więc podstawki HotSync, a jedynie kabel USB. Futerał będziesz też musiał dokupić we własnym zakresie.

IPAQ 1940 to szczególnie godny polecenia palmtop, z uwagi na doskonały stosunek wydajności do ceny. Wkrótce jednak na rynku ma się pojawić Fujitsu-Siemens Pocket LOOX 610, który według zapowiedzi producenta, ma być jeszcze tańszy i oferować więcej funkcji.

Cena HP iPAQ 1940 – 1600 zł, HP iPAQ 5550 - 4800 zł.

Więcej informacji: HP, tel. 0-800 122622