Dwa tysiące po raz pierwszy

Współczynnik kontrastu to element, na który nabywcy często zwracają uwagę. To dobrze, bo duży kontrast jest znacznie istotniejszy niż duża jasność czy kąty widzenia, które producenci LCD przedstawiają jako główne zalety swoich produktów.

Współczynnik kontrastu to element, na który nabywcy często zwracają uwagę. To dobrze, bo duży kontrast jest znacznie istotniejszy niż duża jasność czy kąty widzenia, które producenci LCD przedstawiają jako główne zalety swoich produktów.

Dwa tysiące po raz pierwszy
Duża jasność to parametr, który ucieszy wyłącznie osoby używające monitora LCD jako telewizora. W codziennej pracy staje się wręcz szkodliwa dla oczu, zmniejsza efektywność i wygodę pracy. Natomiast kontrast, współczynnik określający różnicę między jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na wyświetlaczu, jest bardzo ważny z kilku względów. Po pierwsze, na monitorze o dużym kontraście nawet po ustawieniu optymalnej jasności (w wypadku pracy biurowej jest to 150 cd/m2) obraz będzie wyraźny i nie zmęczy oczu. Po drugie, mniejsza jasność i jednocześnie duży kontrast pozwolą na uzyskanie lepszych barw, czerń stanie się bardziej zróżnicowana i głęboka, a biel zachowa odpowiednią jaskrawość. Oba nowe monitory LG wyposażono w nowoczesne matryce LCD - wersja Flatron L1770H ma 17-calową przekątną, a Flatron L1970HR - 19-calową. Matryce dysponują bardzo krótkim czasem reakcji, odpowiednio 4 i 2 ms (gtg, czyli szary, biały, szary). Rzeczywiście podczas testów nie zaobserwowaliśmy smużenia, dlatego monitory te zdecydowanie można polecić graczom i osobom często oglądającym na LCD filmy. LG zastosowało własne rozwiązanie o nazwie Digital Fine Contrast, co oznacza, że specjalny układ na bieżąco monitoruje wyświetlany obraz, zwiększając jaskrawość elementów jasnych i obniżając jasność ciemnych pól. Metoda ta jest powszechnie stosowana w takich urządzeniach, jak telewizory czy projektory, jednak producenci monitorów komputerowych dotychczas korzystali z niej bardzo rzadko.

Rekord kontrastu pobity

Dwa tysiące po raz pierwszy
Większość monitorów LCD, które zostały poddane pomiarom w redakcyjnym laboratorium, oferuje podobny kontrast, np. iiyama ProLite X436S - 232:1, BenQ FP71G+ 179:1. Doskonałe modele, takie jak EIZO FlexScan S2110W, dysponują kontrastem 385:1. Są to wartości uzyskane bez dynamicznej kontroli obrazu i po regulacjach niezbędnych do przeprowadzenia wiarygodnego testu porównawczego. Monitory testujemy przy wspomnianej już jasności wyświetlacza 150 cd/m2, co pozwala na precyzyjne porównanie m.in. kontrastu oferowanego przez wyświetlacze urządzeń. Wszystkie mają równe szanse i pracują w identycznych ustawieniach - temperatura barw 6500 stopni Kelvina, gamma 2.2. Monitory LG wyposażone w funkcję dynamicznej regulacji kontrastu ustanowiły nowe standardy w tej dziedzinie. W 17-calowym Flatronie L1770H zmierzony przez nas kontrast wyniósł 323:1 (tryb Normal), a dynamicznie regulowany przez procesor f-Engine (tryb Movie) wzrastał do 655:1. Na głowę bije go jednak model 19-calowy Flatron L1970HR, którego standardowe ustawienia pozwalają uzyskać kontrast 426:1, a w trybie Movie 911:1. W trybie Normal funkcja DFC nie działa, co wskazuje, jak dobry jest kontrast na tych monitorach także bez cyfrowej obróbki obrazu. Zwiększa się głębia czerni, która najczęściej jest słabym punktem monitorów LCD.

Dwa tysiące po raz pierwszy

Parametry monitorów LG

Równomierność podświetlania matrycy w wersji 17-calowej jest bez zarzutu. Różnica jasności między środkiem a narożnikami ekranu wynosi średnio tylko 10 procent. To dobry wynik. Słabiej, lecz także poprawnie wypada pod tym względem model 19-calowy, w którym równomierność rozświetlania wynosi 84 procent. Z kolei jasność jest większa, niż deklaruje producent. Dane techniczne mówią o 300 cd/m2, natomiast my uzyskaliśmy maksymalnie 308 cd/m2 (monitor 19-calowy) i 328 cd/m2 (17-calowy). Oba modele wyposażono w podwójne gniazda - VGA oraz cyfrowe DVI-D. Dla leniwych przewidziano kilka predefiniowanych ustawień parametrów wyświetlacza, którymi zarządza procesor f-Engine. Wywołuje się je przyciskiem z przedniego panelu. Dostępne tryby to wspomniany już Movie (uruchamiana jest funkcja dynamicznego kontrastu), User, Normal, Text.

Informacje

LG Electronics, tel. 022 6061450

http://www.lge.pl

Cena Flatron L1770H - 1150 zł, Flatron L1970HR - 1470 zł