Dwie duże kampanie malware na Androida - ponad 250 mln potencjalnych ofiar
-
- 15.03.2019, godz. 11:31
Check Point Research, Firma zajmująca się bezpieczeństwem, odkryła dwie globalne kampanie malware wymierzone w użytkowników urządzeń z systemem Android.
Jak podaje Check Point Research, pierwsza kampania nosiła kryptonim SimBad. Była ta akcja mobilnego adware, którą wykryto w aż 210 aplikacjach znajdujących w zasobach Google Play Store. Łączna liczba ich pobrań wyniosła 147 milionów. Większość z nich to gry z gatunku symulatorów (stąd też nazwa, będąca połączeniem angielskich słów similator i bad) . Podczas rozgrywki wyświetlają się w nich reklamy - co jest rzeczą normalna w wielu grach freeware - jednak nie znikają po zamknięciu aplikacji. Dodatkowo mogą samoczynnie otwierać Play Store na stronach z reklamowanymi aplikacjami - twórcy adware mają płatne od każdego pobrania takiej aplikacji.

Druga kampania malware, ochrzczona jako Operation Sheep, obejmowała 12 różnego rodzaju aplikacji - łączna liczba ich pobrań to 110 milionów. W rzeczywistości każda z nich była szpiegiem, który gromadził informacje (oczywiście bez wiedzy użytkownika) o zgromadzonych na urządzeniu kontaktach. W tym celu szkodnik używał SDK SWAnalytics. Po instalacji, fałszywa aplikacja uruchamiała się i wyłączała, aby uruchomić ponownie, a potem - znowu i znowu, w nieskończoność. Gorzej było - w niektórych przypadkach, kiedy to smartfon bez przerwy samoczynnie uruchamiał ponownie. W tym czasie, w tle, szpieg wykradał prywatne informacje i przesyłał je na serwer twórców aplikacji.
Zobacz również:
- Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego
- Ponad 70 tysięcy routerów zostało zainfekowanych przez botnet. Twój także?
- Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [16.06.2023]
Check Point Research informuje, że mogą być problemy z usunięciem tych szkodliwych aplikacji, ponieważ zostały one tak zaprojektowane, aby maksymalnie to uniemożliwić. Dlatego zalecane jest w tym celu użycie dobrej aplikacji antywirusowej, która ma opcję deinstalacji znajdujących w systemie aplikacji.