Dwie karty SIM w jednym - wybieramy i testujemy telefony Dual SIM

Telefon typu Dual SIM jest szczególnie przydatny dla osoby intensywnie korzystającej z kilku numerów komórkowych. Dzięki niemu nie trzeba nosić przy sobie dwóch urządzeń jednocześnie oraz można łatwo korzystać z kontaktów zapisanych w jednym miejscu. Dowiedz się, czym są telefony Dual SIM i którymi modelami warto się zainteresować.


Czy potrzebuję takiego telefonu?

Telefony Dual SIM nie są popularne na rynku, mimo to warto się im bliżej przyjrzeć. Świetnie nadają się dla osób zapracowanych, które muszą się posługiwać co najmniej dwoma numerami telefonu. Zazwyczaj taka sytuacja oznacza konieczność posiadania dwóch telefonów komórkowych, co jest uciążliwe, bo wymaga ładowania dwóch urządzeń, noszenia ich ze sobą oraz pamiętania, gdzie zapisało się dany numer. W wypadku telefonów Dual SIM wszystkie te niedogodności znikają. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie, wsadzić do niego dwie karty SIM i gotowe - można korzystać z jednego telefonu, mając funkcjonalność dwóch.

Koszt urządzenia

Wbrew pozorom, telefony Dual SIM można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Najtańsze modele z podstawowymi funkcjami kosztują niewiele ponad 100 złotych. Modele ze średniej półki, wyposażone w dobrej jakości obudowę, radio i odtwarzacz MP3 można kupić za 250 zł. Jeśli będziesz potrzebować modelu topowego w tej kategorii, lepiej wykonanego oraz wyposażonego w ekran dotykowy i niekiedy nawet w odbiornik TV, zapłacisz 400-500 zł.

Dostępność u operatorów

W ofercie polskich operatorów komórkowych rzadko pojawiają się telefony Dual SIM. Przykładowo w ofercie Plusa i Orange nie znaleźliśmy ani jednego, T-Mobile i Play zaś oferują tylko po jednym urządzeniu. W wypadku T-Mobile jest to Samsung DUOS C6112, Play z kolei ma Samsunga DUOS B5722.

Operatorzy sieci komórkowych bardzo rzadko umieszczają w swojej ofercie telefony Dual Sim. Gdy jakiś znajdziemy, najpewniej będzie to konstrukcja Samsunga.

Operatorzy sieci komórkowych bardzo rzadko umieszczają w swojej ofercie telefony Dual Sim. Gdy jakiś znajdziemy, najpewniej będzie to konstrukcja Samsunga.

Na szczęście w większości wypadków telefony Dual SIM nie są na tyle drogie, by rezygnować z ich kupna w sklepie. Jeśli ktoś ma abonament i potrzebuje urządzenia z funkcją Dual SIM, powinien sprzedać telefon otrzymany od operatora za przedłużenie umowy i kupić interesujący go model w sklepie. Rozwiązanie to jest czasochłonne, ale najbardziej opłacalne. W wielu wypadkach po sprzedaniu telefonu i kupieniu nowego zostanie nadwyżka, którą można przeznaczyć na przykład na dodatkową, jak najbardziej pojemną baterię.

Producenci

Telefony Dual SIM produkuje bardzo dużo firm, jednak niewielu światowych gigantów, takich jak Nokia, HTC czy LG. Firmy te najczęściej skupiają się na urządzeniach najpopularniejszych, czyli wyposażonych tylko w jedną kartę SIM i tylko sporadycznie wypuszczają na rynek jeden lub kilka modeli mających możliwość działania z dwoma kartami SIM. Najlepszymi przykładami są tu seria Samsung DUOS oraz telefony Nokia C1 i LG GX200, przy czym. aktywność Samsunga pokazuje, że nawet duże firmy zaczynają interesować się tą gałęzią rynku.

Coraz więcej operatorów zaczyna dostrzegać potencjał rynku telefonów Dual Sim. Nawet konserwatywna Nokia wydała swoje konstrukcje tego typu.

Coraz więcej operatorów zaczyna dostrzegać potencjał rynku telefonów Dual Sim. Nawet konserwatywna Nokia wydała swoje konstrukcje tego typu.

Kto zatem produkuje telefony Dual SIM? Odpowiedź jest banalnie prosta - Chińczycy. Z kolei od nich odkupują je firmy, które dodają do telefonu swoje logo, nieco zmieniają interfejs i wypuszczają na rynek. Wskutek tego często różne telefony Dual SIM są niemal identyczne i różnią się tylko logo producenta. W Polsce są sprzedawane pod takimi markami, jak Trak i MaxCom, jednak prawdziwym potentatem jest wrocławski myPhone, który oferuje ponad 40 różnych telefonów tego typu i stale wprowadza kolejne modele.

Na co zwracać uwagę?

Wybierając telefon Dual SIM, trzeba się kierować tymi samymi zasadami, co przy wyborze urządzenia z jedną kartą SIM. Zamieszczamy je w poradniku dotyczącym wyboru smartfonu, który znajdziesz na wcześniejszych stronach. Poza tym oczywiste jest, że należy zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność Dual SIM. Przede wszystkim warto się upewnić, czy telefon ma dwa przyciski wybierania połączenia. Oprócz tego przyda się możliwość szybkiego wybierania karty, z której chcesz wysłać SMS, oraz możliwość wyboru karty SIM podczas łączenia się z Internetem (jeśli telefon ma taką możliwość). Kolejnymi atutami, chociaż rzadziej spotykanymi, będą dodatkowy przycisk natychmiastowej zmiany karty SIM, a także powiadamianie o połączeniu przychodzącym podczas trwania drugiej rozmowy.

Gdzie kupować?

Tak samo jak u operatorów, również w sklepach nie znajdziesz wielu telefonów Dual SIM. Wyjątkiem są konstrukcje myPhone’a, które zdążyły zdobyć popularność w naszym kraju. W popularnych serwisach aukcyjnych można znaleźć, w okazyjnych cenach, chińskie produkty, które niewiele się od siebie różnią. Mimo wszystko zalecamy kupowanie produktów polskich marek. Będą one trochę droższe niż sprowadzane prosto z Chin, jednak w zamian za to zyskasz pewność odbioru telefonu oraz brak problemów z gwarancją, która będzie realizowana w Polsce, a nie w Chinach, a więc zajmie kilka dni, a nie kilka miesięcy.

Trak, myPhone oraz MaxCom to najpopularniejsi w kraju producenci telefonó Dual Sim. Niestety nie wytwarzają oni swoich produktów sami. Po prostu przywożą je z Chin i rebrandują.

Trak, myPhone oraz MaxCom to najpopularniejsi w kraju producenci telefonó Dual Sim. Niestety nie wytwarzają oni swoich produktów sami. Po prostu przywożą je z Chin i rebrandują.

Jeśli ktoś jednak zdecyduje się na okazyjne kupno telefonu, niech strzeże się sztuczek nieuczciwych sprzedawców. Często maskują oni wyższą cenę produktu kosztami przesyłki. Nieuważny klient dopiero po zamówieniu przedmiotu widzi, że za swoje urządzenie będzie musiał zapłacić nawet dwa razy więcej, niż zamierzał.

Adaptery Dual SIM

Sprzedawcy internetowi często oferują adaptery Dual SIM, które mają dać zwykłemu telefonowi możliwość działania z dwoma kartami SIM. Jednakże mają one bardzo ograniczoną funkcjonalność w porównaniu nawet z najtańszymi telefonami Dual SIM. Przede wszystkim podczas ich używania aktywna jest tylko jedna karta SIM. Między kartami można się przełączać z poziomu menu, dzięki czemu. telefon nie potrzebuje dwóch przycisków wybierania połączenia, natomiast jego funkcjonalność dramatycznie spada. Przełączanie się między kartami SIM trwa bardzo długo i jest po prostu niewygodne, a druga karta podczas aktywacji pierwszej jest zablokowana. Oznacza to, że nie będzie można w każdej chwili zobaczyć nawet, kto dzwonił.

Adaptery Dual Sim są urządzeniami kiepskiej jakości. Nie pozwalają na używanie dwóch kart SIM jednocześnie, a jedynie na przełączanie się między nimi. O wiele lepsze są nawet najprostsze konstrukcje Dual Sim

Adaptery Dual Sim są urządzeniami kiepskiej jakości. Nie pozwalają na używanie dwóch kart SIM jednocześnie, a jedynie na przełączanie się między nimi. O wiele lepsze są nawet najprostsze konstrukcje Dual Sim

Oprócz tego adaptery Dual SIM z niektórymi telefonami współpracują bardzo dobrze, a z innymi wcale. Często wystarczy zmiana oprogramowania telefonu, by adapter przestał działać. Dla osób korzystających z dwóch kart SIM, lepszym pomysłem jest nawet noszenie dwóch telefonów. Ponieważ adaptery Dual SIM kosztują mniej niż 10 zł, z całą pewnością możemy stwierdzić, że ich bardzo niska cena jest całkowicie adekwatna do równie niskiej jakości.

A może więcej kart SIM?

Jeśli dwie karty SIM to dla ciebie jeszcze za mało, nie musi nosić ze sobą kilku urządzeń. Na rynku zaczynają się pojawiać telefony z czterema kartami SIM. Jednym z nich jest Trak CP-3140, który tuż przed zamknięciem numeru dotarł do naszej redakcji. Według naszych informacji, powinien się pojawić na półkach sklepowych jeszcze w tym roku. Jego cena również nie powinna dać powodów do narzekań - sugerowana to 329 zł.

Jeśli uważasz, że dwie karty Sim to za mało, możesz kupić urządzenie obsługujące aż cztery numery. Jedną z takich konstrukcji jest Trak CP-3140.

Jeśli uważasz, że dwie karty Sim to za mało, możesz kupić urządzenie obsługujące aż cztery numery. Jedną z takich konstrukcji jest Trak CP-3140.

Testowane modele

W naszym Product Guide znajdziecie kilkanaście przetestowanych przez nas telefonów Dual SIM. Są wśród nich urządzenia o różnej cenie i funkcjonalności. Nie zabrakło telefonów najprostszych, kosztujących nieco ponad 100 zł, jak też produktów lepszych, wyposażonych w Wi-Fi, klawiaturę QWERTY oraz odbiornik telewizji.

Oto przetestowane przez nas modele. Z całą pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Samsung GT-C3322

Trak CP-120

myPhone 8920TV MarkPro

myPhone 6600 Free

myPhone 3380 Midnight

myPhone 9025TV Moon

myPhone 8825TV Vision

Samsung GT-B5722

myPhone 9005TV Barry

MaxCom MM105DS

Motorola EX115

Jeśli nie ma tu interesującego twoim zdaniem modelu, napisz w komentarzach. Postaramy się go niezwłocznie sprowadzić i przetestować.