Dwie wersje wstecz. Najwięcej urządzeń z Androidem korzysta z wersji Nougat 7.0 i 7.1

Fragmentacja systemu na rynku urządzeń pracujących pod kontrolą mobilnego systemu Google to nadal centralny problem tej platformy. Według wyników dystrybucji systemowych z końca września, najpowszechniej używaną wersją Androida jest obecnie Nougat. Łącznie ma ona niemal 30 proc. udziałów.

Android 9 Pie

Od kilku tygodni najnowszą wersją Androida 9.0 Pie może się cieszyć mocno ograniczona liczba użytkowników. Na tyle śladowa, że system nie załapał się jeszcze do regularnego zestawienia Google. Pierwsze miejsce należy do dwóch generacji wstecz - Android Nougat (7.0 i 7.1) ma niemal 30 proc. urządzeń na rynku. Blisko 1/5 udziałów (19,2 proc.) ma już przedostatnia wersja, czyli Android Oreo (8.0 i 8.1).

Dwie wersje wstecz. Najwięcej urządzeń z Androidem korzysta z wersji Nougat 7.0 i 7.1

Dystrybucje Androida. Koniec września 2018

Dane w raporcie Google bazują na użytkownikach, którzy w ciągu ostatnich 7 dni logowali się do sklepu Google Play. Przy okazji warto zauważyć, że wynik osiągnięty przez wersję Nougat zanotował spadek o zaledwie 1 procent względem zestawienia z poprzedniego miesiąca. Niestety drugą pozycję w zestawieniu nadal okupuje Android 6.0 Marshmallow (21,6 proc.). Jest to o tyle zła wiadomość, że system oficjalnie wydano już w 2015 roku, zatem aż 3 lata temu.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [04.08.2021]
  • To już koniec - Pixel 2 i Pixel 2 XL otrzymały ostatnią aktualizację

Czytaj też: Android Pie. Kiedy aktualizacja i które smartfony dostaną Androida 9

Kiedy najnowszy Android 9.0 Pie stanie się bardziej dostępny? Na razie mogą z niego korzystać wyłącznie posiadacze smartfonów z serii Google Pixel, Essential Phone, OnePlus oraz kilku modeli Nokii. Niestety na bardziej powszechną odsłonę przyjdzie nam jeszcze zaczekać.