Dwóch do tanga

Na przyszłościowym rynku nagrywarek DVD pojawiają się kolejne firmy. Po urządzeniach firm HP, Pioneer i Ricoh do sprzedaży weszły napędy Panasonica i Sony oparte na rywalizujących formatach DVD-RAM/R oraz DVD+RW.


Na przyszłościowym rynku nagrywarek DVD pojawiają się kolejne firmy. Po urządzeniach firm HP, Pioneer i Ricoh do sprzedaży weszły napędy Panasonica i Sony oparte na rywalizujących formatach DVD-RAM/R oraz DVD+RW.

Panasonic DVDBurner LF-D321E to właściwie typowy napęd DVD-RAM wzbogacony o zapis płyt DVD-R i pokaźny zestaw oprogramowania, m.in. do obsługi cyfrowego wideo. W przeciwieństwie do nagrywarki Sony i innych modeli DVD+RW oraz DVD-R/RW, DVDBurner nie pozwala na zapis płyt CD-R/RW.

Wraz z napędem Panasonica otrzymujesz bogaty zestaw oprogramowania: DVDit! LE do tworzenia płyt DVD-Video i zapisu na DVD-R, odtwarzacz filmów MPEG-2 WinDVD 3.0 oraz narzędzie MotionDV Studio 3.0LE do edycji i eksportu filmów ze sprzętu DV do AVI/MPEG1-2. Oprócz tych aplikacji użytkownik ma do dyspozycji narzędzie archiwizacyjne FileSafe, program do kopiowania płyt DVD-RAM MediaSafe oraz parę narzędzi do zmiany ustawień napędu.

Pakietowy zapis DVD-RAM realizowany jest przez sterownik, który w systemie operacyjnym zamienia DVDBurnera w dwa urządzenia z własnymi ikonami w Eksploratorze: napęd wymienny do płyt DVD-RAM i zwykły napęd DVD-ROM do nośników CD/DVD tylko do odczytu.

Z powodu właściwości DVD-RAM, jak i użytego sterownika, możliwe jest tylko nagrywanie pakietowe. Do wyboru jest aż pięć systemów plików (wariacje UDF i FAT) zależnych od przeznaczenia płyty i używanego systemu operacyjnego. Dla przeciętnego użytkownika może to być bardzo kłopotliwe, nawet mimo wyczerpujących wyjaśnień podanych w instrukcji. Formatowanie nośnika specjalnym programem (nie wolno stosować formatowania z Windows) zajmuje około minuty, chyba że dokonuje się fizycznego formatowania, co może trwać ponad godzinę.

Szybkość nie należy do mocnych stron napędu: zapis płyt DVD-R i DVD-RAM 2,6 GB odbywa się z prędkością 1x, płyt DVD-RAM 4,7 GB - 2x. DVD-ROM czytane są z maksymalną szybkością 6x, CD-ROM - 24x. Testy potwierdziły te parametry, plasując napęd Panasonica między nagrywarką Pioneer DVR-A03 a urządzeniami DVD+RW. Oczywiście z powodu braku funkcjonalności nagrywarki CD-RW testy zapisu przeprowadziliśmy wyłącznie na nośniku DVD-RAM.

DVDBurner był nieznacznie szybszy od Pionee-ra w kopiowaniu pakietowym, zdecydowanie zaś szybszy w nadpisywaniu, ale wciąż wypadał dwu-, a nawet trzykrotnie gorzej od sprzętu DVD+RW. DVDBurner odczytywał płyty zapisane w stacjonarnej nagrywarce DMR-E20, ale nie akceptował krążków zgodnych z DVD-Video nagranych na DVD+RW i -RW.

Bardziej uniwersalny Sony

Trzecia z nagrywarek DVD+RW dostępnych na naszym rynku, Sony DRU110A, jest de facto napędem MP5120A firmy Ricoh. Parametrami odpowiada napędowi CD-RW 12/10/32 z możliwością zapisu DVD+RW z szybkością do 2,4x i odczytu DVD 8x.

Podobieństwa nie kończą się na samym urządzeniu: pakiety Sony i Ricoha mają nawet identyczne oprogramowanie i zbliżoną cenę. Różnica jest natomiast w okresie gwarancji: Ricoh udziela jej na dwa lata, Sony - tylko na rok.

Oprogramowanie nagrywające pochodzi od japońskiej firmy BHA: B's Recorder Gold (zapis sesyjny) i B's Clip (zapis pakietowy). B's Recorder jest całkiem dobrą aplikacją, choć może nie tak rozbudowaną, jak Nero, a między B's Clip i InCD nie ma różnicy.

Pakiet Sony zawiera też dodatki: narzędzie do tworzenia multimedialnych płyt DVD Sonic MyDVD oraz programowy odtwarzacz Intervideo WinDVD 3.0. Są też śrubki, kabel audio (ale brak IDE), czysta płyta DVD+RW i instrukcja obsługi - niestety, nie po polsku.

W testach CD-RW napęd Sony wypadł doskonale, uzyskując czasy zapisu CD-R i kopiowania z CD-ROM typowe dla nagrywarek 12/10/32. Co ciekawe, mimo takiego samego oprogramowania nagrywarka Sony osiągała trochę gorsze wyniki niż Ricoh, zwłaszcza zapisu w locie.

W zapisie pakietowym CD-RW DRU110A dorównywał innym nagrywarkom RW 10x oraz - co nie dziwi - napędowi Ricoha. Dzięki wyższej szybkości zapisu DVD operacje kopiowania i nadpisywania pakietowego Sony wykonywał trzy razy szybciej niż Panasonic.

Sony odczytał płytę DVD-Video zapisaną na DVD-R, ale nie rozpoznał jej na krążku DVD-RW. Nośniki DVD-RAM w ogóle nie są akceptowane.

Co wybrać?

Na razie największą zgodność oferuje DVD-R, stosowany w napędzie Panasonica. Nagrywarka ta jest jednak wolniejsza od Sony, a w przypadku DVD-RAM pojawia się bariera uniwersalności nośnika - niewiele czytników akceptuje ten format.

Jeżeli chcesz mieć uniwersalny i szybki sprzęt do zapisu DVD, lepszy będzie napęd Sony. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na archiwizacji danych, format DVD-RAM - a więc napęd Panasonic DVDBurner - dzięki 100 tys. cykli zapisu będzie dobrym wyborem, dając dodatkowo możliwość tworzenia własnych płyt DVD-Video na DVD-R.