Dwóch się bije, LG korzysta

LG łączy zwaśnione formaty HD w pecetowej nagrywarce o bardzo atrakcyjnej cenie.

Koreański koncern wprowadził do sprzedaży drugą generację dwuformatowych napędów z niebieskim laserem przeznaczonych do montażu w komputerach. Wewnętrzny model SuperMulti Blue GGW-H20L, o którym pisaliśmy w listopadzie, nie tylko obsługuje zarówno Blu-ray (zapis i odczyt), jak i HD DVD (tylko odczyt), lecz przede wszystkim zbliża się do magicznego progu cenowego wynoszącego 1000 zł. Producent ustalił bowiem sugerowaną cenę urządzenia na 1099 zł, lecz combo można znaleźć w sklepach o kilkadziesiąt złotych taniej. Przypomnijmy, że dwuformatowy model pierwszej generacji GGW-H10N testowany w naszym poradniku PC HD z PCWK 10/07 kosztował wówczas 2999 zł.

Dwóch się bije, LG korzysta

LG SuperMulti Blue GGW-H20L

Tak znaczna obniżka ceny będzie miała istotny wpływ na szybszą popularyzację następcy DVD i z pewnością umocni pozycję formatu Blu-ray. Nabywcy GGW-H20L będą mogli korzystać z dużej pojemności nośników BD-R i BD-RE (także dwuwarstwowych) do archiwizacji danych, ciesząc się zarazem możliwością odtwarzania filmów HD z płyt obu formatów. Na dodatek wszystko w cenie, w jakiej konkurencja oferuje nagrywarki z obsługą wyłącznie Blu-ray.

Tymczasem, mimo obietnic Toshiby, na rynku wciąż nie ma napędów z zapisem HD DVD. Format ten ewidentnie traci perspektywy zaistnienia w komputerach jako rozwiązanie do archiwizacji danych.

Użytkownikom, którym wystarcza możliwość odtwarzania obu formatów HD i nie potrzebują funkcji zapisu BD-R/RE, firma LG proponuje jeszcze tańszy napęd GGC-H20L za niewiele ponad 800 zł. To nagrywarka CD/DVD czytająca krążki BD i HD DVD.

Podstawowe parametry LG SuperMulti Blue GGW-H20L:

- zapis/odczyt płyt BD-R SL (jednowarstwowych): 6x/6x

- zapis/odczyt płyt BD-R DL (dwuwarstwowych): 4x/6x

- zapis/odczyt płyt BD-RE SL i DL: 2x/4,8x

- odczyt BD-ROM SL/DL: 6x/4,8x

- odczyt HD DVD-ROM SL/DL: 3x

- zapis DVD+R/RW/DL: 16x/8x/4x

- zapis DVD-R/RW/DL: 16x/6x/4x

- zapis/odczyt DVD-RAM: 5x

- zapis CD-R/RW: 40x/24x

Napęd wyposażono w interfejs SATA, bufor 4 MB i funkcję LightScribe.