Dwudzieste urodziny najstarszego smartfona świata

Zaledwie dwie dekady wystarczyły, aby z niepozornej "cegły" wyłoniły się doskonale znane każdemu smartfony. A kto był pierwszy? Model o nazwie IBM Simon Personal Communicator.

Tak jest, urządzenie, które widzicie na poniższym zdjęciu, to wspólny przodek wszystkich dzisiejszych smartfonów. Choć już w latach 70-tych dwudziestego wieku pojawiały się prototypy wynalezione przez Theodora G. Paraskevakosa, to jednak właśnie wynalazek IBM był kamieniem węgielnym mobilnej telekomunikacji. 16 sierpnia 1994 roku został zaprezentowany podczas branżowych targów COMDEX w Las Vegas. Urządzenie potrafiło (oprócz normalnych czynności telefonicznych) wysyłać i odbierać faksy, a także e-maile. Posiadało również dotykowy ekran LCD i ważyło 500g. Wówczas nie istniało jeszcze pojęcie "smartfon".

Dwudzieste urodziny najstarszego smartfona świata

Określenie to świat zawdzięcza firmie Ericsson i urządzeniu o nazwie GS 88 "Penelope". W reklamach i materiałach promocyjnych było ono określane jako "Smart Phone", czyli - dosłownie - "Mądry telefon". Miało to miejsce w 1997 roku, a więc trzy lata po powstaniu IBM Simon PC.

Zobacz również:

  • Walka o 5G trwa, a Huawei i ZTE obejdą się smakiem.
Dwudzieste urodziny najstarszego smartfona świata

Wracając do niego - świata nie podbił, ponieważ sprzedawano go wyłącznie na terenie USA, gdzie rozeszło się nieco ponad 50 tysięcy modeli. Nie działał wszędzie, a jedynie w 15 z 51 stanów. Było to związane z raczkującym wówczas Internetem. Glob zdominowała za to Nokia, której wydany w 1996 roku model Nokia 9000 z systemem GEOS 3.0 oraz 8 MB miejsca na dane, stał się początkiem trwającej do dziś popularności tego typu urządzeń.