Dwudziestolecie sieci WWW

Gdy w 1989 r. szerzej nieznany naukowiec zatrudniony w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych przedstawił przełożonym propozycję nowego modelu wymiany informacji z wykorzystaniem komputera, nie zdawał sobie sprawy, że na zawsze odmieni historię informatyki. Idea Tima Bernersa-Lee była prosta: ustanowić sieć wymiany dokumentów pomiędzy fizykami CERN-u. Minęło dwadzieścia lat, a nie wyobrażamy sobie już pracy czy rozrywki bez stworzonego w oparciu o tę ideę medium - World Wide Web.

W marcu 1989 r. Berners-Lee opracował dokument zatytułowany: "Information Management: a Proposal", który przedstawił swojemu szefowi w CERN, Mike'owi Sendallowi. Berners-Lee sugerował stworzenie efektywnej platformy komunikacyjnej, wykorzystującej hipertekst i system nawigacji "wskaż i kliknij". Ten, opatrując raport komentarzem "Mgliste, ale ekscytujące" wydał przyzwolenie na kontynuację prac nad zawartymi w nim koncepcjami.

Kilka miesięcy później, we wrześniu, zakupiono komputer który miał być pierwszym serwerem webowym - maszynę NeXT. W grudniu 1989 r. sieć już działała, chociaż podłączonych do niej było jedynie kilka komputerów w biurach organizacji. Pierwszym współpracownikiem T. Bernersa-Lee przy projekcie World Wide Web był Robert Cailliau. Obaj panowie w 1990 r. dopracowali założenia funkcjonowania sieci.

Dwudziestolecie sieci WWW

NeXT - pierwszy serwer WWW

Pierwsza przeglądarka internetowa była również edytorem dokumentów. Działała tylko w systemie operacyjnym NeXTStep (coraz większa popularność współczesnych serwisów społecznościowych i blogów pozwala sądzić, że Sieć wreszcie - po dwudziestu latach - zaczęła ewoluować w kierunku, który jej twórca zakładał od początku jej istnienia).

Systemy CERN-u były jednak zbyt zaawansowane dla ówcześnie oferowanych komputerów osobistych, wobec czego popularyzacja Sieci wymagała zastosowania znacznie mniej skomplikowanego oprogramowania. Wiosną 1991 r. trwały już testy uniwersalnej przeglądarki, mogącej pracować na każdym komputerze, a działającej w oparciu o system komend tekstowych. Jej interfejs nie był zbyt złożony (sam tekst i żadnych grafik) ale program umożliwiał każdemu użytkownikowi dostęp do umieszczonych w Sieci informacji.

Dwudziestolecie sieci WWW

NeXTEditor - oryginalna przeglądarka WWW T. Bernersa-Lee

Przed końcem 1993 r. istniało już ponad 500 serwerów, a ruch przypadający na WWW sięgał 1 % całego ruchu w Internecie (pozostałą część stanowił m.in. transfer dokumentów i korespondencja e-mail). W ciągu roku liczba serwerów wzrosła do 10 tys. (z czego 2 tys. - komercyjne) zaś liczba użytkowników WWW wyniosła 10 mln. użytkowników. W styczniu 1995 r. powstało World Wide Web Consortium (W3C) - organizacja powołana w celu opracowania i promowania jednolitych standardów sieciowych, umożliwiających rozwój WWW.

Dalszą część historii znają już wszyscy...

Więcej informacji: CERN

Warto przeczytać:

How the web began

How the web works


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: