Dwukanałowe DDR niedługo

Prawdopodobnie już w przyszłym miesiącu VIA i SiS rozpoczną dostarczanie do testów pierwszych egzemplarzy płyt głównych wyposażonych w chipsety P4X600 i SiS655, oferujących dwukanałową obsługę pamięci DDR.

Finalne, komercyjne wersje płyt z tymi chipsetami pojawią się w sprzedaży w czwartym kwartale br. Płyta z P4X600 będzie wyposażona w dobrze znany mostek południowy VT8235. Oczywiście zapewniona będzie obsługa nowinek jakimi są: AGP 8x i USB 2.0.

Z kolei SiS będzie posiadał mostek południowy o symbolu SiS962. Chipset zawiera obsługę interfejsu FireWire, USB 2.0 oraz AGP 8x. Obsługuje jedno- i dwukanałowe moduły DDR333. Dodatkowo moduły mogą mieć różne pojemności.

Wiadomo także, że na początku przyszłego roku swe rozwiązanie dla dwukanałowych DDR zaprezentuje Intel. Chipset o nazwie Granite Bay będzie także obsługiwał karty graficzne AGP 8x i napędy SerialATA. Układ tworzony jest z myślą o zastosowaniach serwerowych, na co wskazuje także przewidywana cena ok. 100 USD, wykluczająca go jako produkt, który zawita na popularnych płytach głównych.


Zobacz również