Dwukierunkowy dostęp satelitarny w Polsce

Od lipca br. firma NSS udostępnia szerokopasmowy dostęp do Internetu poprzez sieć satelitów Eutelsat, co umożliwia korzystanie z usługi na terenie Polski i państw sąsiednich.

Usługa w szczególności przeznaczona jest dla firm, instytucji, oraz lokalnych dostawców Internetu.

Podstawową zaletą rozwiązania jest możliwość instalacji w dowolnym miejscu, co stwarza możliwość korzystania z dostępu do Internetu wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości instalacji połączenia kablowego, i gdzie nie poprowadzono nawet linii telefonicznych. Dodatkową zaletą jest możliwość mobilności (przenośności) - ma to szczególne znaczenie w przypadku gdy na przykład firma zmienia lokalizację.

W podstawowych konfiguracjach oferowana jest przepływność do 2 Mb/s z kanałem zwrotnym do 512 kb/s. Transmisja do odbiorcy odbywa się metodą przesyłu sygnału z platformy cyfrowej, natomiast informacje do Internetu wysyłane są w systemie TDMA (transmisji w kanałach przyznawanych każdemu terminalowi indywidualnie w tzw. szczelinach czasowych). Oba pasma są współdzielone poprzez użytkowników systemu.

Na bazie infrastruktury satelitarnej można także budować sieci VPN, które połączą oddziały terenowe firm. Możliwe jest także przesyłanie strumieni audio/wideo i plików, wykorzystywanych np. do wideokonferencji .