Dwurdzeniowe AMD coraz bliżej

AMD przedstawiło uaktualniony plan wprowadzania na rynek procesorów nowej generacji. Wynika z niego, że już wkrótce producent masowo przeniesie produkcję na technologię 0,09 mikrona, a co najciekawsze już w przyszłym roku rozpocznie się ofensywa procesorów dwurdzeniowych.

Przenoszenie produkcji z procesu 0,13 na 0,09 mikrona rozpoczęło się w AMD już na dobre. Już wkrótce z oferty znikną serwerowe Opterony wykonywane w starym procesie technologicznym 0,13 mikrona. AMD już rozpoczęło produkowanie Opteronów serii 800, 200 i 100 o kodowych nazwach Athens, Troy i Venus. Wszystkie układy wykonane są w nowym procesie technologicznym.

W pierwszej połowie przyszłego roku AMD rozpocznie produkcję Athlonów FX i 64 także w całości produkowanych w nowocześniejszym procesie 0,09 mikrona.

Coś dla notebooków

W tym samym czasie do oferty trafią najnowsze procesory mobilne o kodowych nazwach Lancaster, Newark oraz Georgetown. Układy te ma cechować dobra wydajność oraz niskie zapotrzebowanie na energię. Zwiększą się także ich częstotliwości taktowania w stosunku do modeli oferowanych obecnie.

Dwa rdzenie w połowie roku

W drugiej połowie przyszłego roku pojawią się pierwsze dwurdzeniowe Opterony o nazwach Egypt, Italy oraz Denmark - odpowiednio zaliczane do serii 800, 200 i 100. Użytkownicy indywidualni otrzymają dwurdzeniowy procesor Toledo.