Dwurdzeniowe Pentium będzie oszczędniejsze

Intel zapowiada, że wytwarzane w procesie technologicznym 0,065 mikrona, dwurdzeniowe procesory będą odpowiadały aktualnie obowiązującym specyfikacjom termicznym przewidzianym dla podstawek CPU i aktualnie dostępnych płyt głównych.

Intel twierdzi, że nawet układy pracujące z częstotliwością 4 GHz nie będą zbyt "energożerne" dla standardowych, obecnie obowiązujących norm termicznych. Dotyczy to zarówno modeli do komputerów stacjonarnych ja i przenośnych. To należy rozumieć jako zapowiedź kompatybilności z aktualnie dostępnymi płytami głównymi. Intel nie sprecyzował jednak czy chodzi o płyty przewidziane dla procesorów serii D800 (układy te w większości przypadków nie będą pracowały z płytami głównymi na chipsetach i915 i 925X/XE.) czy też o modele dla starszych procesorów serii 600 i 500. Intel zapowiada także dalsze obniżanie zapotrzebowanie na energię swoich dwurdzeniowych procesorów. W 2006 roku zobaczymy kilka procesorów wykonanych w procesie technologicznym 0,065 mikrona. Będą to desktopowe układy Presler, Cedar Mill oraz Conroe, a dla notebooków - Yonah.

Dla układów desktop Intel przygotowuje platformę Averill, która pozwoli na obsługę takich funkcji, jak wirtualizacja, LaGrande oraz EM64T (rozszerzenia 64-bitowe), XD-bit, Enhanced SpeedStep oraz Active Management 2.

Presler będzie wyposażony w rdzeń o powierzchni ok 140 mm2 i ma występować jako układ serii Pentium D 900. Przewidywane częstotliwości taktowania to 2,8; 3,0; 3,2 i 3,4 GHz, a szyna systemowa to 800 MHz. Na wyposażeniu znajdą się dwa rdzenie zasilane łącznie 4 MB pamięci podręcznej L2. Z kolei CedarMill ma być jednordzeniową odmianą Preslera.


Zobacz również