Dwurdzeniowe Pentium już w produkcji

Intel rozpoczął produkcję dwurdzeniowych procesorów Pentium Extreme Edition, które zgodnie z planami koncernu mają trafić na rynek w drugim kwartale br. Procesory serii P4 EE pojawią się w sklepach najwcześniej i podobnie jak ich jednordzeniowi poprzednicy będą skierowane do wymagających graczy i użytkowników biurowych.

Firma opublikowała oświadczenie w którym czytamy: "Intel planuje dostarczyć na rynek dwa modele dwurdzeniowych procesorów i przystosowane do ich obsługi chipsety. Układy rodziny Pentium wyposażone w dwa rdzenie będą dostępne w drugim kwartale. Układ EE będzie wyposażony w technologię HT czyli będzie mógł przetwarzać aż 4 wątki jednocześnie".

Wcześniej Intel twierdził, że w dwurdzeniowych procesorach wyłączy HT z powodu jej negatywnego wpływu na wydajność. Jak widać, z wydajnością musi być całkiem dobrze, jeśli HT zostało przywrócone do łask.

Dwurdzeniowe procesory Intela serii Pentium noszą kodową nazwę Smithfield i będą tworzyły linię produktów o symbolu 800. Maja pracować z szyną systemową 800 MHz i wyposażone zostaną w 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu ( po 1 MB na rdzeń ). Ich podstawka to LGA775. Z ciekawostek, procesory dwurdzeniowe Intela będą obsługiwały 64-bitowe rozszerzenia EM64T, ochronę antywirusową XD-bit oraz Enhanced SpeedStep, czyli mechanizm oszczędzania energii podobny do tego jaki stosowany jest w procesorach mobilnych Pentium M. Ciekawie zapowiada się także technologia wirtualizacji o której szerzej pisaliśmy w materiale: Procesorowy atak wirtualnych klonów.

Więcej o procesorach dwurdzeniowych przeczytacie tutaj . O dwurdzeniowych procesorach AMD przeczytacie z kolei pod tym adresem.


Zobacz również