Dwurdzeniowe Xeony na wyposażeniu super-Maków?

Serwis AppleInsider poinformował, że w najnowszej generacji profesjonalnych komputerów Apple'a, Mac Pro, znajdą zastosowanie zaprezentowane niedawno przez Intela procesory serwerowe Xeon 5100, znane także pod nazwą kodową "Woodcrest". Są to - przypomnijmy - 64-bitowe dwurdzeniowe procesory taktowane zegarami do 3 GHz i obdarzone pamięcią podręczną L2 4 MB.

Architekturą procesory te zbliżone są do nadchodzącej linii CPU Intela Core Duo 2 Extreme ("Conroe") - zasadniczą różnicą jest natomiast zastosowanie w Xeonach podstawki LGA 771 (Land Grid Array). W komputerach Mac Pro, których wprowadzenie do sprzedaży Apple już potwierdziło, mają zostać użyte dwie takie jednostki. Mac Pro, zapowiadany jako następca Power Maka G5, będzie też dostępny w konfiguracjach z jednym procesorem Xeon. Być może prezentacja tych komputerów nastąpi już na początku sierpnia w czasie konferencji WWDC w San Francisco.

Procesory Xeon z serii 5100 charakteryzują się m.in. wyższą wydajnością w porównaniu do poprzednich modeli - jak zapewnia producent jest ona wyższa o 135 % - a ich pobór mocy został obniżony o 40 %. Wyprodukowano je w technologii 65 nm i wyposażono w obsługę pamięci FB-DIMM (a także DDR2), wirtualizację, Intel Active Server Manager czy Intel I/O Acceleration Technology. Zabrakło za to wsparcia dla HyperThreadingu (patrz tekst "Woodcrest - już jest").

Więcej informacji: AppleInsider