Dwurdzeniowe procesory - nie trzeba zmieniać płyt!

Podczas rozpoczęcia drugiego dnia forum technologicznego IDF Fall 2004, Intel zaprezentował w działaniu dwurdzeniowy procesor, obsługiwany przez płytę główną wyposażoną w aktualnie oferowany chipset i915. Ci, którzy posiadają takie urządzenia nie będą więc musieli wymieniać płyty głównej aby zainstalować najnowsze procesory - wystarczy aktualizacja BIOS-u. Inaczej będzie zapewne w przypadku mobilnych, dwurdzeniowych układów wchodzących w skład bardzo ciekawej platformy "Napa".

Dwurdzeniowe procesory - nie trzeba zmieniać płyt!

Na wykresach widzimy obciążenie procesora wykonującego te same zadania, od lewej: układ standardowy, dwurdzeniowy, z technologią HT

Zanim Napa trafi na rynek, minie jeszcze przynajmniej rok, półtora. Wcześniej, bo już na początku przyszłego roku, zobaczymy nową platformę mobilną Sonoma. Jej składnikiem będzie chipset Alviso, który pozwoli na obsługę pamięci DDR2, zewnętrznych kart rozszerzeń PCI Express oraz będzie wyposażony w zintegrowany układ graficzny nowej generacji, który wg. zapewnień Intela ma doskonale radzić sobie w grach 3D. Nowa platforma otrzyma także kontroler sieci WiFi IntelPRO/Wireless 2915ABG pracujący w trzech standardach a/b/g.

Dwurdzeniowe notebooki

Dwurdzeniowe procesory - nie trzeba zmieniać płyt!

Schemat budowy procesora Yonah

Napa to już swego rodzaju futurystyka, jednak warto o niej wspomnieć, bo zapowiada się niezwykle ciekawie. Dwurdzeniowy procesor o kodowej nazwie "Yonah" będzie wykonany w technologii 0,065 mikrona. Dwa rdzenie będą mogły pracować niezależnie. W zależności od zapotrzebowania systemu na moc obliczeniową poszczególne jednostki mogą być płynnie uruchamiane. Kontrolą tego procesu zajmie się chipset Calistoga, wyposażony w jeszcze wydajniejszą niż w Sonomie, zintegrowaną "grafikę" oraz nowy kontroler sieciowy "Golan".

8 godzin na bateriach

Platforma ta, podobnie jak Sonoma, ma pozwolić na dalsze wydłużenie pracy notebooków na zasilaniu bateryjnym. Przyczynie się do tego choćby mniejsze zapotrzebowanie na energię pamięci DDR2, wprowadzenie nowych wyświetlaczy LCD oraz lepszej kontroli zarządzania układem graficznym. Firmy wchodzące w skład portfolio Intela opracowują także nowe źródła energii (więcej szczegółów w materiale filmowym), które mają pozwolić na pracę komputera na bateriach przez ok. 8 godzin. Przyczyni się do tego także nowa specyfikacja ACPI 3.0, która definiuje nowe standardy w dziedzinie zasilania dwurdzeniowych procesorów, redukcji zużycia energii przez wyświetlacze oraz możliwość rekalibracji baterii z poziomu systemu operacyjnego.