Dwurdzeniowy Atom, platforma dla supercienkich netbooków - nowości Intela

Dwurdzeniowe procesory Intel Atom, wykorzystujące architekturę "Pine Trail" oraz innowacyjna platforma "Canoe Lake", umożliwiająca konstruowanie bardzo cienkich netbooków to jedne z najciekawszych nowinek zaprezentowanych przez Intela na targach Computex 2010.


Rodzina procesorów Atom zostanie poszerzona o układy z dwoma rdzeniami - N475 - oparte na architekturze "Pine Trail" (jej cechy charakterystyczne to integracja chipsetu zawierającego kontrolery pamięci i grafiki z procesorem Atom). Przedstawiciele Intela na targach Computex potwierdzili więc tylko to, co prezes koncernu Paul Otellini zasugerował już w kwietniu br., zapowiadając

pierwsze dwurdzeniowe Atomy dla netbooków.

Atom N475 ma wejść do produkcji w drugim tygodniu czerwca 2010 r., natomiast komputery wyposażone w te układy pojawią się w sprzedaży - jak zapewnia Intel - "jeszcze przed świątecznym sezonem handlowym".

Warto dodać, że zarówno we wspomnianym dwurdzeniowcu, jak i w nowym jednordzeniowym N455 (także zaprezentowanym na Computeksie) Intel wprowadził obsługę pamięci DDR3.

Supercienkie netbooki

Architektura "Pine Trail" stanowi też podstawę nowej intelowskiej platformy o nazwie "Canoe Lake", która umożliwi konstruowanie netbooków o smukłym wzornictwie. W jej ramach dostępne będą zarówno jedno-, jak i dwurdzeniowe procesory Atom. Intel zapowiada, że "dzięki firmowym rozwiązaniom termicznym platforma pracuje cicho i zachowuje niską temperaturę, jest też do 50 procent cieńsza od netbooków dostępnych obecnie na rynku".

"Oak Trail" oszczędza energię

Dla tabletów i mniejszych netbooków Intel opracował platformę o nazwie kodowej "Oak Trail", której głównym elementem jest procesor Atom zoptymalizowany pod kątem zużycia energii i emisji ciepła. Deklarowane przez producenta obniżenie zużycia energii przez "Oak Trail" ma wynieść aż 50 procent w porównaniu z obecnie stosowanymi rozwiązaniami. Platforma jest przeznaczona do współpracy z szeregiem systemów operacyjnych, m.in. MeeGo, Windows 7 i Google Chrome OS.

"Oak Trail" pojawi się w tabletach i netbookach w 2011 r.

Centrum aplikacji

Z Intel AppUp Center, czyli intelowskiego magazynu aplikacji dla netbooków jako pierwsi będą mogli skorzystać nabywcy takich maszyn sygnowanych marką Asusa. Producent ten jesienią 2010 r. wprowadzi do sprzedaży netbooki z preinstalowanym klientem sklepu.

Więcej informacji: Intel


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: