Dwurdzeniowy Yonah dla notebooków: garść szczegółów

Intel ujawnił porcję szczegółów na temat dwurdzeniowego procesora dla notebooków - Yonah. Potwierdziły się m.in. wcześniejsze doniesienia, że oba rdzenie układu będą korzystać z jednego banku pamięci podręcznej.

W przeciwieństwie np. do wprowadzonego ostatnio na rynek Pentium D dla komputerów stacjonarnych, w przypadku układu Yonah jeden 2-megabajtowy bank pamięci cache będzie wykorzystywany przez oba rdzenie procesora. Ma to ograniczyć wydostawanie się danych z procesora i czasowe przechowywanie ich w głównym banku pamięci systemowej, co spowoduje skrócenie czasu dostępu do danych zapisanych w pamięci podręcznej.

W takim układzie każdy rdzeń będzie miał dostęp do danych w pamięci cache bez konieczności "opuszczania" procesora i nawigacji po szynie systemowej. Zdaniem przedstawicieli firmy, takie rozwiązanie znacząco wpłynie na osiągi Yonaha.

Dwurdzeniowy Yonah będzie wykorzystywał także szynę FSB 667 MHz, czyli szybszą niż stosowane obecnie szyny 533 MHz dla platformy Pentium M. Procesor ma być również oszczędniejszy - będzie monitorował zapotrzebowanie każdego z rdzeni na energię i alokował ją między nimi w razie potrzeby.

Przypomnijmy, że Yonah to procesor wykonany w procesie technologicznym 0,065 mikrona, którego premiera nastąpi w 2006 r.

Więcej informacji: Intel.


Zobacz również