Dwurdzeniowy procesor do smartfonów jeszcze w tym roku

Texas Instruments zapowiada, że jeszcze w tym roku wprowadzi do sprzedaży dwurdzeniowy procesor przeznaczony do smartfonów czy tabletów.

Procesor OMAP4430 ma oferować dwukrotnie większą wydajność niż dzisiejsze jednordzeniowe procesory z rodziny OMAP3. Pozwoli to na szybsze działanie aplikacji w mobilnych urządzeniach. O planach poinformował Robert Tolbert, dyrektor produktów OMAPN w Texas Instruments.

Nowy procesor pozwoli mobilnym urządzeniom np. na odtwarzanie wideo w jakości HD (1080p). Będzie pracował z prędkością do 1 Ghz, zużywając przy tym o połowę mniej energii niż poprzednicy.

Wiele ulepszeń procesora pochodzi z najnowszego procesora OMAP4430. Oparto go o architekturę Cortex-A9, podczas gdy wcześniejsze procesory OMAP3 były oparte o Cortex-A8. Obecnie na rynku dostępny jest telefon komórkowy Motorola Droid X, oparty o procesor Cortex OMAP3630.

Urządzenia z wbudowanym procesorem dwurdzeniowym będą umożliwiać 10 godzin odtwarzania wideo w jakości 1080p. Dla porównania: urządzenia zbudowane z zastosowaniem procesora OMAP3630 pozwalają na zaledwie 4 godziny odtwarzania wideo w jakości 720p. Nowy procesor pozwoli na odtwarzanie tej jakości wideo przez 15 godzin.

Produkcją urządzeń z dwurdzeniowymi procesorami może być zainteresowana Motorola, która nie podaje jednak konkretnych dat wprowadzenia takich urządzeń na rynek. Texas Instruments deklaruje, że nowe procesory będą gotowe pod koniec tego roku.

Procesory OMAP4 mają być montowane nie tylko w smartfonach, ale także w tabletach. nVidia zapowiada procesory oparte o architekturę Cortex-A9 przeznaczone dla tabletów.

OMAP4430 będą produkowane w procesie technologicznym 45 nm. W przyszłości Texas Instruments planuje zmianę na proces 28 nm, co pozwoli na dalsze zwiększenie efektywności i wydajności energetycznej.

Robert Tolbert poinformował też, że firma Texas Instruments podpisała umowę z firmą Arm. TI będzie produkować procesory oparte o opracowaną przez Arm architekturę Eagle. Obie firmy będą współpracować przy architekturze procesorów, więcej szczegółów na temat Eagle ma zostać ujawnione później.