Dwusystemowe SIMy

Podczas CDMA 2000 World Congress w Hongkongu zaprezentowano innowacyjną kartę SIM Airflex do telefonów komórkowych sieci GSM i CDMA.

Francuska firma Schlumberger opracowała "inteligentną" kartę SIM do telefonów komórkowych, kompatybilną zarówno ze standardem CDMA, jak i GSM. Pozwoli ona użytkownikom komórek na szerszy dostęp do usług roamingowych i korzystanie z jednego aparatu niezależnie od standardu sieci, jaki obowiązuje na danym terenie. Nowa karta umożliwi operatorom poszerzenie ofert o usługi przeznaczone dla abonentów CDMA.

Schlumberger zapowiada także współpracę z firmą Qualcomm CDMA Technologies, która ma opracować układy niezbędne do komunikacji pomiędzy standardami CDMA a GSM.

Nowa karta ma także wykorzystywać Javę i wspierać standard R-UIM (Removable User Identity Module), pozwalający na przechowywanie w pamięci dwusystemowej karty wszelkich indywidualnych informacji, takich jak książka adresowa czy ustawienia sieci. Jak mówi przedstawiciel Qualcomm Luis Pineda, "Rozpowszechnianie standardu R-UIM pozwoli na szybki rozwój technologii CDMA udostępniających globalny roaming i dostęp do wielu zaawansowanych usług". Menager Schlumbergera Marcos Fernandes dodaje zaś, że "usługi roamingu pomiędzy różnymi systemami telefonii komórkowej mają szczególne znaczenie w Azji, gdzie mieszka ponad połowa z 57 mln użytkowników CDMA na świecie".


Zobacz również