Dyktafon od Olympusa

Idealny dla studentów jak i biznesmenów dyktafon cyfrowy z możliwością odtwarzania plików MP3 i WMA

Odtwarzacz składa się z dwóch części:, właściwego rejestratora dźwięku oraz pojemnika na jedną baterię AAA, którą jest zasilany. Umożliwia nagrywanie dźwięku w formacie WMA, oraz odtwarzanie muzyki zapisanej w formacie MP3 i WMA, obsługując efekty WOW i SRS. Do wyboru są cztery stopnie kompresji nagrywanego dźwięku: ST HQ- 64 kb/s, 16 bitów, stereo 44 kHz, HQ- 32 kb/s, 16 bitów, mono, 44 kHz, SP- 16 kb/s, 16 bitów, mono, 22 kHz, oraz LP- 8 kb/s, 16 bitów, mono, 8 kHz. W trybie ST HQ pozwala na ponad 35 godzin nagrywania, a w trybie LP czas ten wydłuża się do ponad 270 godzin (wersja 1 GB).

W praktyce

Po podłączeniu do komputera instaluje się automatycznie i nie wymaga dodatkowych sterowników w systemach Windows Me i nowszych. Umożliwiając przechowywanie nie tylko plików dźwiękowych, ale również dokumentów, zdjęć. Niestety, przeglądać ich na odtwarzaczu nie możemy.

Jakość nagrywanego dźwięku jest zauważalnie lepsza niż oferują standardowe odtwarzacze MP3 z możliwością nagrywania, brakuje jednak zaawansowanych możliwości dostosowania stopnia kompresji do własnych potrzeb. Odtwarzacz ma dwa wbudowane mikrofony, można też podłączyć zewnętrzny mikrofon przez złącze minijack. W komplecie są słuchawki oraz spolszczona instrukcja obsługi. Sama obsługa nie jest zbyt skomplikowana a menu dosyć proste w obsłudze. Chcąc słuchać utworów, trzeba odpowiednim przełącznikiem przestawiać dyktafon w tryb "Music". W trybie nagrywania są do wyboru dwa ustawienia mikrofonu - do bezpośredniego nagrywania i tryb konferencyjnego. Podsumowując, dobre urządzenie dla studentów i biznesmenów. Aby móc wykorzystać pełnię jego możliwości, warto dokupić zewnętrzny mikrofon, zwłaszcza gdy nagrywamy z dużej odległości.