Dynamo: interaktywny wyświetlacz do wymiany danych?

Niezwykle interesujący pomysł na udostępnianie i wymianę cyfrowych danych w miejscach publicznych, został niedawno zaprezentowany przez specjalistów z uniwersytetów w Nottingham oraz Sussex. Zaprojektowany przez nich system interaktywnych wyświetlaczy o nazwie Dynamo, umożliwia podłączenie dowolnego, przenośnego urządzenia (przykładowo laptopa, odtwarzacza mp3, aparatu cyfrowego, czy PDA) i łatwą wymianę dokumentów oraz plików multimedialnych pomiędzy nimi.

Jak podkreślają konstruktorzy rozwiązania, system Dynamo najlepiej sprawdza się w miejscach publicznych - przykładowo w małych kawiarniach, studenckich bufetach czy pubach, które stwarzają możliwość wzajemnej interakcji pomiędzy większą liczbą osób.

Przypuśćmy, iż użytkownik aparatu cyfrowego chciałby przesłać swoim znajomym kopie wykonanych przez siebie zdjęć. Zajmują one jednak zbyt wiele miejsca, aby przesłać je mailem, a zapisanie wielu kopii na nośniki CD-R zajmie dużo czasu. Wystarczy, że ‘pan fotograf’ podłączy się do Dynamo wraz ze swoimi znajomymi, którzy na dwóch, zamontowanych na ścianie wyświetlaczach najpierw obejrzą sobie wykonane przez niego zdjęcia, a następnie metodą ‘drag-and-drop’ skopiują cyfrowe dane na swoje urządzenia, których pulpity również zostaną przedstawione na ekranach Dynamo.

W zapanowaniu nad zgromadzeniem w jednym miejscu wielu pulpitów pomaga zapanować przydzielany każdemu użytkownikowi inny kolor kursora. Poza typowo multimedialnymi plikami przy pomocy Dynamo możemy wymieniać się dokumentami tekstowymi, prezentacjami, oglądać strony internetowe, przesyłać sobie nawzajem odnośniki, etc. Istnieje również opcja ograniczenia dostępu do pulpitu jedynie dla wyselekcjonowanej grupy znajomych.

Zakres urządzeń, które można podłączyć do Dynamo jest dość imponujący: są to laptopy, klucze USB, aparaty cyfrowe, odtwarzacze MP3, telefony ‘smart phone’, oraz palmtopy. Niektóre z nich komunikują się z systemem bezprzewodowo, inne za pomocą interfejsu USB.

Trzeba przyznać, iż pomysł jest dość oryginalny i jeśli znajdzie swoje szersze zastosowanie, może stać się przełomem w prezentacji, udostępnianiu oraz wymianie danych cyfrowych, zarówno w środowiskach biznesowych, jak i prywatnych.

Zainteresowanych systemem Dynamo odsyłamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziecie również krótkie prezentacje wideo, ukazujące ‘interaktywne wyświetlacze publiczne’ w akcji.

Więcej informacji: http://www.dynamo-interactive.com


Zobacz również