Dynario - ogniwo na metanol

Toshiba to pierwszy producent na świecie, który wprowadził do sprzedaży ładowarkę akumulatorów bazującą na ogniwie w technologii DMFC. Można ją nabyć w firmowym sklepie online.

Dynario - ogniwo na metanol

Już wkrótce ogniwa DMFC mogą znaleźć zastosowanie w przenośnych urządzeniach cyfrowych.

Dynario to urządzenie wielkości komórki, umożliwiające poprzez USB uzupełnianie energii akumulatorów takich urządzeń, jak przenośne odtwarzacze MP3, telefony komórkowe bądź cyfrowe kamery.

W Dynario zastosowano DMFC, ogniwo paliwowe zasilane metanolem. Jest on dostarczany bezpośrednio do ogniwa, a przy wytwarzaniu energii jest wykorzystywany tlen. Technologia DMFC jest postrzegana jako bardziej przyjazne dla środowiska źródło energii niż klasyczne baterie.

Do każdego Dynaria dodawane są kartridże z metanolem - po jednorazowym napełnieniu ogniwa można wyprodukować energię, wystarczającą do naładowania akumulatorów dwóch typowych telefonów komórkowych.

Urządzenie jest dostępne w ograniczonej liczbie 3 tys. sztuk w cenie 29800 jenów (ok. 900 zł). W najbliższym miesiącu do każdego zamówienia dodawanych będzie pięć kartridży z metanolem, które normalnie kosztują 3150 jenów (blisko 100 zł). Realizacja zamówień Dynaria rozpocznie się 29 października. Nie podano żadnych informacji odnośnie planów sprzedaży ogniwa poza Japonią.