Dyplomowany haker?!

Uniwersytet z Leeds jest pierwszą instytucją akademicką, która zamierza wprowadzić do swojego programu nauczania zajęcia, na których studenci będą uczyć się metod hakowania.

Prawdziwym celem kursu, który częściowo sponsoruje Microsoft, jest nauczenie przyszłych programistów tworzenia bezpiecznych i trudnych do zhakowania aplikacji. Kursy przeznaczony jest dla studentów trzeciego roku i będzie trwał 11 tygodni. Pierwsze zajęcia mają rozpocząć się już na początku stycznia przyszłego roku.

Podczas zajęć studenci będą musieli łamać zabezpieczenia programów komputerowych, a następnie naprawiać wykryte i wykorzystane do ataku luki w systemach. Studenci będą uczyli się wykrywania i neutralizacji ataków hakerskich, a także takiego pisania aplikacji aby zminimalizować możliwość włamania się do systemu przez osoby niepowołane. "Zamierzamy nauczyć naszych studentów innego sposobu myślenia na temat oprogramowania i jego analizy z innej perspektywy niż dotychczas. Studenci otrzymają próbki oprogramowania, w których będą musieli zidentyfikować luki w zabezpieczeniach, a następnie je naprawić." - mówi Nick Efford, profesor Uniwersytetu w Leeds.

Chociaż kurs jest sponsorowany przez Microsoft, władze uniwersytetu zapowiadają, że nie ograniczą się wyłącznie do oprogramowania jednego producenta. "Musimy zapewnić naszym studentom jak najszerszą wiedzę" - komentuje Efford.

Microsoft prowadzi również rozmowy z kilkoma innymi uczelniami, więc wkrótce podobne zajęcia mogą odbywać się również na innych światowych uczelniach.


Zobacz również