Dysk 2,5" od Hitachi z 10 tys. obrotów na minutę

Japońska firma Hitachi zaprezentowała niewielki dysk twardy, który charakteryzuje się rekordowo dużą prędkością sięgającą dziesięciu tysięcy obrotów na minutę. Przy okazji jest on energooszczędny i dość pojemny.

Dysk twardy Ultrastar C10K600 to urządzenie o wielkości zaledwie 2,5". Zdaniem Hitachi ma ono zainteresować przedsiębiorców, którym zależy na minimalizowaniu kosztów. Wykorzystuje ono interfejs Serial Attached SCSI (6Gb/s), a jego talerze wirują z prędkością dziesięciu tysięcy obrotów na minutę.

Nowość od japońskiej firmy została wyposażona w 64MB cache’u, a w sklepach znajdziemy trzy różne modele dysku różniące się pojemnością. Nabyć będzie można wersje z 300, 450 i 600GB wolnej przestrzeni. Hitachi zaznacza, że Ultrastar C10K600 jest szybszy o średnio 15% od konkurencyjnych rozwiązań, a wykorzystywane przez niego technologie sprawiają, że zużywa 65% mniej energii niż porównywalne produkty o rozmiarze 3,5".

Zobacz również:

  • Twarde dyski od Seagate z okazji Dnia Star Wars

Ultrastar C10K600 w ciągu kilku najbliższych dni powinien się pojawić w ofercie sklepów na całym świecie. Niestety przedstawiciele Hitachi nie podali jego ceny.