Dysk 500 GB dla notebooków

Hitachi podejmuje produkcję dysku twardego o pojemności 500 GB, przeznaczonego do instalowania w notebookach. Dysk o nazwie Travelstar 5K500 (o wielkości 2,5 cala) wejdzie na rynek w lutym br.

Hitachi zwiększył pojemność dysku dzięki gęstszemu zapisywaniu danych oraz dodaniu trzeciego talerza. Produkowane do tej pory przez Hitachi 2,5-calowe dyski zawierają dwa talerze.

Nowy dysk jest większy od produkowanych do tej pory 2,5-calowych dysków. Travelstar 5K500 ma wysokość 12,5 mm, podczas gdy poprzednie modele mają wysokość 9,5 mm. Oznacza to, że dysku nie będzie można instalować w notebookach zawierających standardowe, 2,5-calowe dyski. Hitachi ma nadzieję, że producenci przenośnych komputerów wezmą to pod uwagę konstruując kolejne modele notebooków.

Zobacz również:

  • Kioxia - prototyp SSD PCIe 5.0 z szybkością 14 GB/s. Rewolucja w dyskach?

Wiadomo już, że tajwańska firma Asus wprowadzi niedługo na rynek nowe notebooki M50 i M70, przystosowane do instalowania dysku Travelstar 5K500. Notebook M70 będzie zawierać dwa takie dyski o ogólnej pojemności 1 TB.

Hitachi wprowadził do dysków nowe technologie, np. specjalne czujniki wibracji, które pozwalają bardzo dokładnie pozycjonować głowice pisania/czytania danych nad określoną ścieżką. Źródłem wibracji w notebookach są zainstalowane w nich głośniki. Dlatego w komputerach nie zawierających czujników wibracji dochodzi do błędów podczas odczytywania danych z dysku.

Nowe dyski zawierają interfejs SATA 3 Gb/s, obracają się z szybkością 5400 obrotów na minutę, a przeciętny czas odczytu danych wynosi 12 milisekund. Dysk pobiera w stanie idle moc 0,95 wata (i 0,7 wata w stanie low-power idle). Cena dysku wynosi 399 USD.