Dysk Google w pigułce. Google Drive zastąpiło na stałe Dokumenty

Kilka dni temu miała premiera nowej usługi online od twórcy najpopularniejszej internetowej wyszukiwarki. Google Drive, znany w Polsce pod nazwą dysk Google zastąpił w całości poprzedni internetowy pakiet biurowy Dokumenty. Sprawdziliśmy czy może on być alternatywą dla takich usług, jak popularny Dropbox.


Dokumenty Google i ewolucja w Dysk Google

Pakiet biurowy online, mający być odpowiedzią na sukces Microsoft Office dostępny był już od kilku lat. Pozwalał on na tworzenie prostych arkuszy i dokumentów tekstowych. Jego dużą zaletą była możliwość edycji plików jednocześnie przez cały zespół - zaś wadą, wymaganie stałego połączenia z internetem. Nie pozwalał on na zaawansowaną edycję, ale bardzo dobrze radził sobie z prostymi zadaniami. Od teraz usługa Dokumenty zmieniła nazwę na Dysk Google, będący jednym z rozwiązań popularnych dysków sieciowych w chmurze. Podobne usługi oferuje już Microsoft (w postaci SkyDrive) oraz Apple (chmura nazywa się iCloud). Oprócz dokumentów możemy przechowywać na nim dowolne pliki i otwierać bardzo wiele ich formatów prosto w oknie przeglądarki. Usługa zachowała swoją możliwość edycji plików przez kilka osób jednocześnie, dodając do tego szereg powiązanych webaplikacji, oraz program na komputery stacjonarne. Służy on do synchronizacji danych między chmurą a komputerem stacjonarnym.

Dysk Google w pigułce. Google Drive zastąpiło na stałe Dokumenty

Pliki z Dysku Google są synchronizowane z dyskiem twardym

Dowiedz się więcej

O Google Drive pisaliśmy na łamach portalu PCWorld. Przejrzeliśmy wszystkie najważniejsze opcje i nowości, a także sprawdziliśmy jak usługa sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Materiał podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej z nich zwróciliśmy baczą uwagę na jej wersję przeglądarkową, zaś w drugiej przyjrzeliśmy się aplikacji umożliwiającej synchronizację danych z dyskiem twardym komputera i porównaliśmy Google Drive z Dropboksem. Oprócz tego wspomnieliśmy także o webaplikacjach z Chrome Web Store, które współpracują z usługą. Opis aplikacji mobilnej, dostępnej na razie jedynie dla systemu Android możecie przeczytać na łamach naszego serwisu AndroidLife.pl.

Zobacz również: