Dysk przenośny od ioSafe wytrzymuje strzał ze strzelby

ioSafe Rugged Portable to przenośny dysk pokazany na CES w ten weekend. Wytrzymuje upadki z dużej wysokości, długotrwałe zanurzenie w słonej i słodkiej wodzie, a nawet kilka porcji śrutu ze strzelby. Firma oferuje też klientom usługę odzyskiwania danych.

Pojemność dysku to od 250 GB do 1 TB, a ceny rozpoczynają się od 150 dol..

Jego wodoodporna obudowa ochroni zapisane dane w czasie trzydniowego zanurzenia w wodzie słonej lub słodkiej na głębokości 3 m lub 9 m w przypadku tytanowej wersji SSD. Aluminiowy dysk wytrzyma upadek z 3 m, a tytanowa wersja z 6 m.

Największe wrażeni podczas targów CES zrobiła jego odporność na 6 trafień ze strzelby, po których odzyskano dane zapisane na dysku. Obudowa została naszpikowana śrutem, ale nie utracono żadnych danych. Producent nie twierdził, że dysk wytrzyma coś takiego, ale był to interesujący pokaz jego wytrzymałości.

Przetestowano też karabin automatyczny M16, który wystrzeliwuje 6 pocisków na sekundę. Spotkanie z nim dysk przetrwał tylko dlatego, że wystrzelona kula jedynie go drasnęła. W innym przypadku uległby zniszczeniu.

Wzmocniony dysk posiada złącza USB 3.0 oraz FireWire. Każdy sprzedany egzemplarz ma roczną usługę odzyskiwania danych. Trzyletnia serwis kosztuje 50 dol., a pięcioletni 100 dol.. Usługa ta obejmuje odzyskiwanie danych nawet w wypadku przypadkowego ich usunięcia.