Dysk twardy Hitachi o pojemności 2 TB

Hitachi - jako jeden z ostatnich liczących się na tym rynku producentów - wprowadziła wczoraj do swojej oferty dysk twardy o pojemności 2 TB przeznaczony do instalowania w komputerach typu desktop. Dysk twardy Deskstar 7K2000 (którego talerze obracają się z szybkością 7200 obrotów na minutę) kosztuje na rynku amerykańskim 329 USD.

Dysk twardy Hitachi o pojemności 2 TB

Dysk twardy o podobnej pojemności 2 TB (Caviar Green Drive) wprowadziła wcześniej na rynek firma Western Digital. Produkt WD kosztuje ok. 230 USD. Dyski twarde do instalowania w komputerach typu desktop mają dwa razy większą pojemność niż dyski twarde przeznaczone dla notebooków. I tak np. dysk taki oferowany przez Western Digital (Scorpio Blue) ma pojemność 1 TB.

Hitachi informuje, że pracuje już nad dyskiem twardym dla notebooków, który będzie miał pojemność 2 TB, ale nie jest w stanie powiedzieć, kiedy produkt taki trafi na rynek. Z dyskami twardymi konkurują ostro napędy SSD oparte na pamięciach flash. Napędy takie pracują szybciej niż dyski twarde, ale są dalej bardzo drogie. Jeszcze do niedawna wydawało się, że napędy SSD wyrugują dość szybko z rynku napędy HDD, ale tendencja taka została ostatnio powstrzymana.

Firma Hitachi jest też zainteresowana napędami SSD i podjęła nawet w zeszłym roku współpracę z Intelem (pisaliśmy o tym tutaj) , co zaowocowało tym, że napędy takie pojawiły się w platformach Hitachi Universal Storage Platform V oraz VM.