Dysk twardy i sposoby na odzyskanie wolnego miejsca

Każdy dysk twardy prędzej, czy później może zostać zapełniony. Problem ten dotyczy szczególnie komputerów przenośnych, które coraz częściej wyposażane są w mało pojemne dyski półprzewodnikowe. Czy można sobie jednak z tym w jakiś sposób poradzić? Oczywiście!


To prawda, że nawet najpojemniejszy dysk twardy możemy zapchać aplikacjami, filmami i muzyką. Tym bardziej problem ten dotyczy komputerów przenośnych, a w szczególności ultracienkich modeli (np. ultrabooków) wyposażonych w szybkie, lecz mało pojemne dyski półprzewodnikowe. Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów, aby odzyskać miejsce na dysku twardym. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Pozbądź się plików, które nie są już potrzebne

Twój Kosz, foldery Temp i niektóre niepotrzebne już pliki systemowe mogą pożerać gigabajty potencjalnie wolnej przestrzeni. Przygotowane przez Microsoft w Windows narzędzie Oczyszczanie dysku pomoże ci ją odzyskać.

Aby z niego skorzystać (przepis dla Windows 7) kliknij w przycisk Start, następnie w pasku wyszukiwania wpisz oczyszczanie dysku i naciśnij Enter (lub kliknij w wynik wyszukiwania). Wybierz, który dysk chcesz oczyścić oraz zaznacz w oknie programu jakie pliki mają zostać objęte tym zabiegiem.

Możesz też zadecydować, że chcesz wykonywać wspomniane czyszczenie co jakiś czas (np. codziennie, lub co tydzień). Dokonasz tego podążając np. następującą drogą: kliknij w przycisk Start, w formularzu wyszukiwania wpisz harmonogram zadań, a następnie wciśnij Enter (lub kliknij w wynik wyszukiwania). Kliknij menu Akcja i wybierz polecenie Utwórz zadanie podstawowe. W otwartym kreatorze postępuj zgodnie z instrukcjami przechodząc kolejne etapy. Nazwij zadanie, jeżeli chcesz dodaj opis, natomiast w kolejnym kroku ustaw dzienny/tygodniowy/inny harmonogram (możesz odpowiednio go skonfigurować). Później wybierz polecenie Uruchom program i kliknij przycisk Przeglądaj. W polu Nazwa pliku wpisz cleanmgr.exe. Klikając w przyciski Dalej zakończysz proces tworzenia nowego zadania podstawowego.

Inne obszary, które należy rozważyć podczas oczyszczania dysku

Odinstaluj niepotrzebne aplikacje: Wielu użytkowników instaluje różne programy z przekonaniem, że będzie z nich korzystać. Z czasem okazuje się jednak, że były one raptem uruchomione kilka razy i że obecnie nawet o nich nie pamiętamy.

Aby pozbyć się tych zbędnych aplikacji (dotyczy to również gier) należy przejść do menu Start, następnie do Panelu sterowania i kliknąć w polecenie Programy, a następnie Programy i funkcje. Z okna Odinstaluj lub zmień program wybieramy program lub programy, których chcemy się pozbyć i klikamy w znajdujący się na górze przycisk Odinstaluj.

Jeżeli posiadasz więcej niż jeden odtwarzacz (muzyczny, wideo) lub programy wykonujące te same zadania spróbuj wybrać tylko te z nich, z które naprawdę wykorzystujesz. Resztę usuń.

Użyj dedykowanych narzędzi do oczyszczania systemu: Czasami ręczne porządkowanie dysku nie jest w stanie wyłapać znajdujących się na nim zbędnych elementów. Warto więc zwrócić uwagę na narzędzia specjalnie przygotowane do tego typu zastosowań. Dzięki nim zaoszczędzimy nasz czas i dokładniej oczyścimy system.

Dobrym wyborem jest tutaj skorzystanie np. z darmowego programu CCleaner. Nie tylko usuwa on niepotrzebne i tymczasowe pliki z komputera, ale pozwala również na usuwanie Internet Explorer Cache, Historii, Cookies, Index.dat i ostatnio otwieranych adresów URL. Ponadto skanuje rejestr pozbywając się spowalniających system nieużywanych wpisów.

Uważaj na "rosnące" foldery: Niektóre foldery mają magiczną właściwość powiększania swojej objętości w zastraszającym tempie. Jednym z nich jest np. folder, do którego pobieramy ściągnięte z internetu pliki. Powinniśmy go regularnie sprawdzać i pozbywać się niepotrzebnych pozycji. Pamiętajmy przy tym, że z pewnością większość z nich nam się nie przyda. Przecież nawet, gdy będziemy potrzebowali zainstalować jeszcze raz pobrany przez nas kiedyś program, chyba lepszym rozwiązaniem będzie udanie się na stronę firmy go tworzącej i pobranie najnowszej wersji.

Zajmij się dużymi i zdublowanymi plikami

Wspomniane powyżej czynności z pewnością przełożą się na zwiększenie wolnego miejsca na dysku. W tym miejscu warto jednak sięgnąć po kolejne narzędzie: program pozwalający na bardzo dokładną analizę zajmowanego na dysku miejsca. Dzięki niemu dowiesz się co tak naprawdę najbardziej go "pożera".

Idealnie sprawdzi się tutaj np. darmowy WinDirStat, który skanuje dysk i graficznie przedstawia, jak wiele miejsca zajmują poszczególne foldery (dostępny jest nie tylko widok drzewa katalogu z bocznymi paskami i szczegółowymi danymi, ale również mapa dysku). Pomocna jest również legenda, która ułatwia namierzanie największych "pożeraczy" pamięci.

Dobrym towarzystwem dla programu WinDirStat będzie darmowe narzędzie Auslogics Duplicate File Finder, które szybko wyszuka pliki (analizuje je pod względem zawartości, a nie nazwy) zapisane w więcej niż jednym folderze. Ponadto umożliwia on wyszukiwanie tylko powtarzających się plików zajmujących dużo miejsca.

Przenieś foldery na zewnętrzny dysk

Być może najprostszym sposobem na zwiększenie wolnego miejsca dysku twardego laptopa jest jednak skorzystanie z zewnętrznego taniego dysku podpinanego pod USB. Z pewnością idealnie on się sprawdzi do przechowywania zawsze zajmujących dużo miejsca zdjęć i filmów.

Być może przyda ci się tutaj informacja, że możesz przenieść w inne miejsce folder Moje dokumenty. Możesz tego dokonać wchodząc w jego właściwości.

Przechowuj pliki w Sieci

Obecnie na rynku mamy bardzo rozwiniętą ofertę serwisów oferujących możliwość przechowywania plików w chmurze. Najpopularniejsze z nich to Dropbox, SkyDrive, Google Drive, Sugarsync, SpiderOak, Box i iCloud. Każdy ma swoje zalety i wady, o czym możesz przekonać się czytając artykuł "Dropbox, SkyDrive, a może Google Drive? Wybieramy chmurę!". Ważne jest jednak to, że dzięki nim za niewielką opłatą (dotyczy tylko wybranych usług) możemy liczyć na ogromną wirtualną przestrzeń dyskową (w opcji darmowej nie dostajemy aż tyle) i zmniejszenie obciążenia dysku naszego laptopa.

Uruchamiaj aplikacje bezpośrednio z przeglądarki

Kolejnym pomysłem mogącym pomóc nam zaoszczędzić miejsce na dysku jest korzystanie z aplikacji webowych, które w niektórych przypadkach mogą rywalizować pod względem funkcjonalności z aplikacjami desktopowymi. Np. zamiast instalacji pakietów biurowych możemy skorzystać z Dokumentów Google, czy aplikacji Office Web Apps dostępnych z poziomu usługi SkyDrive.

To nie jedyne przykłady tego typu rozwiązań. Jeżeli się dobrze rozejrzycie, z pewnością znajdziecie kolejne.

Pobierz: CCleaner

Pobierz: WinDirStat

Pobierz: Auslogics Duplicate File Finder