Dysk w komórce

Kiedy już wszyscy spodziewali się, że Nokia ugina się pod naporem konkurencji, a jedynie powiela dobrze już znane modele, nieco tylko je modyfikując, ona uderzyła, wprowadzając serię N. Należą do niej model N90, N91 i N70, ale naprawdę przełomowe są tylko dwa pierwsze.

Nokia N90 to składana komórka z wbudowaną kamerą, której obiektyw wyprodukowała firma Carl Zeiss. PoruszaĆ nim można niezależnie, dzięki czemu telefon wygląda bardziej jak prawdziwa mikrokamera cyfrowa niż zwykła komórka. Filmy rejestrowane są w obecnie najwyższej w telefonach rozdzielczości 352x288 pikseli i kodowane w formacie MPEG-4. Teraz będą się już nadawać do oglądania na ekranie telewizora. Nokia N90 robi również zdjęcia w rozdzielczości 1600x1200 i dysponuje funkcją autofokusu. Jak na telefon składany przystało, ma dwa ekrany - mniejszy pracuje w rozdzielczości 128x128 pikseli, a większy 352x416 pikseli!

Można więc śmiało założyć, że jakość będzie fenomenalna. Szkoda tylko, że całość waży aż 175 g. Model N90 działa w sieci 3G i pozwala na prowadzenie wideokonferencji. Dane wysyłać można nie tylko siecią WCD-MA, ale i przy użyciu wbudowanego modułu Bluetooth. Nad całością czuwa system Symbian. Nokia N90 przechowuje dane w wewnętrznej 31-megabajtowej pamięci lub na kartach RS-MMC (w zestawie jest wersja z 64 MB). Gdy zapisane w pamięci zostaną pliki MP3, WMA, AAC lub M4a, Nokia przeistoczy się w odtwarzacz muzyczny.

Jednak prawdziwym odtwarzaczem-telefonem nie jest N90, lecz model N91. Na odsuwanej klapce zasłaniającej klawiaturę umieszczono klawisze sterujące wbudowanym odtwarzaczem, obsługującym właściwie wszystkie formaty dźwiękowe. Na dużym ekranie zmieszczą się informacje o tytule utworu, wykonawcy i inne dane pobrane ze znaczników ID3. "W telefonie" zmieści się dużo utworów, bo dysponuje on dyskiem 4 GB.

Tym samym staje się ciekawszą propozycją od Sony Ericssona W800i i może być porównywany z Samsungiem i300.

Nokia N91 jest jednak i w porównaniu z nimi wyjątkowa ma bowiem moduł WLAN przydatny nie tylko podczas łączenia się z Internetem w centrach handlowych, ale i kopiowania plików muzycznych do pamięci telefonu.

Cena nieustalona

Więcej na: http://www.nokia.com.pl


Zobacz również