Dysk w pudełku

Obudowy do dysków 2,5-calowych oraz 3,5-calowych z interfejsem USB 2.0 lub eSATA to dobra alternatywa dla osób chcących zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy kupić nośnik, dobrać obudowę, a następnie postępować zgodnie z dołączoną do niej instrukcją.


Obudowy do dysków 2,5-calowych oraz 3,5-calowych z interfejsem USB 2.0 lub eSATA to dobra alternatywa dla osób chcących zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy kupić nośnik, dobrać obudowę, a następnie postępować zgodnie z dołączoną do niej instrukcją.

Dysk w pudełku

Zapis 38 filtrów DivX o objętości 10,02 GB

Dobre obudowy 2,5-calowe z interfejsem USB 2.0 lub eSATA można kupić już za mniej więcej 100 zł, a dodając do tego 280 zł za nowy twardy dysk Samsunga SpinPoint M5S 320 GB (5400 obr/min, 8 MB, Serial ATA/150) ostateczny koszt wyniesie 380 zł. Trudno znaleźć zewnętrzny dysk 2,5-calowy o tych samych parametrach za tę cenę. Podobnie jest z obudowami 3,5-calowymi do twardych dysków. Średnio można zaoszczędzić od 100 do 300 zł w zależności od pojemności nośnika.

Szybkość zapisu

Przetestowaliśmy kilkanaście obudów, z których wybraliśmy najlepszą dziesiątkę. Jak się okazuje, większość z nich wykorzystuje oprócz interfejsu USB 2.0 również szybszy eSATA.

Dysk w pudełku

Zapis 1663 plików Mp3 o objętości 10,02 GB

Podobnie jak w wypadku dysków zewnętrznych, nie ma dużych różnic wydajności obudów wykorzystujących ten sam interfejs. Średnia prędkość zapisu danych przy wykorzystaniu USB 2.0, mierzona HD Tachem, to ok. 30 MB/s. Kopiowanie zestawu trzech plików także nie wyłania jednoznacznego zwycięzcy, gdyż różnice prędkości zapisu sięgają 0,5 MB/s. Również w wypadku interfejsu eSATA lub SATA różnice są niewielkie (1 MB/s).

W obudowach 3,5-calowych z interfejsem USB 2.0 i eSATA/SATA uzyskasz ponad 120 procent przyśpieszenia zapisu danych, wybierając szybszy interfejs SATA lub eSATA. Poza ich specyfiką powodem jest głównie zastosowanie 3,5-calowych twardych dysków, które są dużo wydajniejsze od 2,5-calowych (średni przyrost wydajności w granicach 80 procent). Sytuacja z pewnością się zmieni, gdy dyski SSD stanieją.

Jeżeli zależy ci głównie na wydajności, to każda przetestowana przez nas obudowa spełni te oczekiwania. Są między nimi różnice, ale wynikają głównie z jakości wykonania, możliwości oraz wygody użytkowania.

Funkcjonalność

Dysk w pudełku

Zapis 2000 plików o objętości 772 MB

Wszystkie obudowy 3,5-calowe do poprawnej pracy wymagają podłączenia zewnętrznego zasilacza. Wiąże się to w wielu wypadkach z koniecznością ręcznego wyłączania zasilania obudowy, gdy przestajesz pracować na komputerze. Warto o tym pamiętać, ponieważ dyski ATA nie są przystosowane do ciągłej pracy. Nie należy również marnować prądu. Tym istotniejsze są rozwiązania, które pozwalają wyeliminować tę niedogodność, np. zastosowane w obudowie Welland Greenstar.

Została ona wyposażona w specjalny mechanizm monitorujący pracę dysku, który automatycznie wprowadza go w stan uśpienia lub wyłącza, gdy jest nieaktywny, bez ingerencji użytkownika. Kolejnym usprawnieniem wprowadzonym przez tę firmę jest zamontowanie w obudowie Predictor systemu SMART Predictor, który monitoruje na bieżąco pracę dysku i problemy sygnalizuje zapaleniem odpowiedniej diody, co pozwala szybko podjąć działanie w celu ochrony danych. A co istotne, system działa niezależnie od komputera. To świetne rozwiązanie dla osób wymagających podwyższonego poziomu bezpieczeństwa danych. Warto również wspomnieć o obudowie Amacrox Unique 3,5'', jedynej wyposażonej w wyświetlacz, na którym odczytasz temperaturę twardego dysku.

USB 2.0 kontra SATA/eSATA

Jeżeli pracujesz z dużymi zbiorami plików, warto zainwestować pieniądze w obudowę z interfejsem eSATA lub SATA, bo przyrost wydajności jest znaczny, nawet do 130 procent w wypadku obudów 3,5-calowych.

Amacrox AX-NB014

Obudowa wyróżnia się wbudowanym ekranem z niebieskim podświetleniem, na którym cały czas widać poziom temperatury odczytywany z czujnika oraz ikony sygnalizujące pracę twardego dysku i wbudowanego wentylatora.

Czujnik temperatury

Dysk w pudełku

Amacrox AX-NB014

Jest to jedna z nielicznych obudów, która na bieżąco, bez podłączania do komputera podaje temperaturę twardego dysku i ostrzega przed jego przegrzaniem. Warunkiem jest przyklejenie do niego czujnika temperatury. Warto z tej opcji skorzystać, bo obudowa oparta jest na chipsecie Initio, którego nie rozpoznaje oprogramowanie do monitorowania temperatury dysku USB SMART Monitor, gdy korzystasz z interfejsu USB. Oczywiście, w wypadku stosowania szybszego interfejsu eSATA dysk jest poprawnie rozpoznawany przez większość aplikacji odczytujących dane ze SMART-a. Ośmiocentymetrowy wentylator, odmiennie niż w większości obudów, schładza całą powierzchnię dysku i nawet przy najszybszych obrotach pracuje relatywnie cicho. Gdyby okazał się za głośny, można go wyłączyć przyciskiem umieszczonym z przodu obudowy, ale brak opcji płynnej regulacji jego prędkości.

Obudowa ta nieznacznie wyprzedziła pozostałe modele pod względem wydajności, uzyskując najlepszy czas zapisu zarówno z interfejsem USB 2.0, jak i eSATA.

Dołączone oprogramowanie IniBackup jest dosyć proste i pozwala jedynie na wybór plików i folderów, które będą automatycznie kopiowane po naciśnięciu przycisku szybkiej archiwizacji (OTB). Bardziej zaawansowane oprogramowanie, dostarczane przez producenta chipsetu, pozwala na szybką aktualizację firmware'u oraz konfigurację pracy chipsetu.

Dysk w pudełku

Werdykt PCWK

Interfejs USB 2.0, eSATA

Wymiary (dł./szer./wys.) 217x118x43 mm

Szybki montaż twardego dysku nie

Przycisk szybkiego backupu tak

Praca w pionie i poziomie tak

Dołączone oprogramowanie IniBackup

Informacje Sieć Handlowa Reactor

http://www.reactor.pl

Cena 135 zł