Dysk w pudełku

Obudowy do dysków 2,5-calowych oraz 3,5-calowych z interfejsem USB 2.0 lub eSATA to dobra alternatywa dla osób chcących zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy kupić nośnik, dobrać obudowę, a następnie postępować zgodnie z dołączoną do niej instrukcją.


Obudowy do dysków 2,5-calowych oraz 3,5-calowych z interfejsem USB 2.0 lub eSATA to dobra alternatywa dla osób chcących zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy kupić nośnik, dobrać obudowę, a następnie postępować zgodnie z dołączoną do niej instrukcją.

Zapis 38 filtrów DivX o  objętości 10,02 GB

Zapis 38 filtrów DivX o objętości 10,02 GB

Dobre obudowy 2,5-calowe z interfejsem USB 2.0 lub eSATA można kupić już za mniej więcej 100 zł, a dodając do tego 280 zł za nowy twardy dysk Samsunga SpinPoint M5S 320 GB (5400 obr/min, 8 MB, Serial ATA/150) ostateczny koszt wyniesie 380 zł. Trudno znaleźć zewnętrzny dysk 2,5-calowy o tych samych parametrach za tę cenę. Podobnie jest z obudowami 3,5-calowymi do twardych dysków. Średnio można zaoszczędzić od 100 do 300 zł w zależności od pojemności nośnika.

Szybkość zapisu

Przetestowaliśmy kilkanaście obudów, z których wybraliśmy najlepszą dziesiątkę. Jak się okazuje, większość z nich wykorzystuje oprócz interfejsu USB 2.0 również szybszy eSATA.

Zapis 1663 plików Mp3 o objętości 10,02 GB

Zapis 1663 plików Mp3 o objętości 10,02 GB

Podobnie jak w wypadku dysków zewnętrznych, nie ma dużych różnic wydajności obudów wykorzystujących ten sam interfejs. Średnia prędkość zapisu danych przy wykorzystaniu USB 2.0, mierzona HD Tachem, to ok. 30 MB/s. Kopiowanie zestawu trzech plików także nie wyłania jednoznacznego zwycięzcy, gdyż różnice prędkości zapisu sięgają 0,5 MB/s. Również w wypadku interfejsu eSATA lub SATA różnice są niewielkie (1 MB/s).

W obudowach 3,5-calowych z interfejsem USB 2.0 i eSATA/SATA uzyskasz ponad 120 procent przyśpieszenia zapisu danych, wybierając szybszy interfejs SATA lub eSATA. Poza ich specyfiką powodem jest głównie zastosowanie 3,5-calowych twardych dysków, które są dużo wydajniejsze od 2,5-calowych (średni przyrost wydajności w granicach 80 procent). Sytuacja z pewnością się zmieni, gdy dyski SSD stanieją.

Jeżeli zależy ci głównie na wydajności, to każda przetestowana przez nas obudowa spełni te oczekiwania. Są między nimi różnice, ale wynikają głównie z jakości wykonania, możliwości oraz wygody użytkowania.

Funkcjonalność

Zapis 2000 plików o objętości 772 MB

Zapis 2000 plików o objętości 772 MB

Wszystkie obudowy 3,5-calowe do poprawnej pracy wymagają podłączenia zewnętrznego zasilacza. Wiąże się to w wielu wypadkach z koniecznością ręcznego wyłączania zasilania obudowy, gdy przestajesz pracować na komputerze. Warto o tym pamiętać, ponieważ dyski ATA nie są przystosowane do ciągłej pracy. Nie należy również marnować prądu. Tym istotniejsze są rozwiązania, które pozwalają wyeliminować tę niedogodność, np. zastosowane w obudowie Welland Greenstar.

Została ona wyposażona w specjalny mechanizm monitorujący pracę dysku, który automatycznie wprowadza go w stan uśpienia lub wyłącza, gdy jest nieaktywny, bez ingerencji użytkownika. Kolejnym usprawnieniem wprowadzonym przez tę firmę jest zamontowanie w obudowie Predictor systemu SMART Predictor, który monitoruje na bieżąco pracę dysku i problemy sygnalizuje zapaleniem odpowiedniej diody, co pozwala szybko podjąć działanie w celu ochrony danych. A co istotne, system działa niezależnie od komputera. To świetne rozwiązanie dla osób wymagających podwyższonego poziomu bezpieczeństwa danych. Warto również wspomnieć o obudowie Amacrox Unique 3,5'', jedynej wyposażonej w wyświetlacz, na którym odczytasz temperaturę twardego dysku.

USB 2.0 kontra SATA/eSATA

Jeżeli pracujesz z dużymi zbiorami plików, warto zainwestować pieniądze w obudowę z interfejsem eSATA lub SATA, bo przyrost wydajności jest znaczny, nawet do 130 procent w wypadku obudów 3,5-calowych.

Amacrox AX-NB014

Obudowa wyróżnia się wbudowanym ekranem z niebieskim podświetleniem, na którym cały czas widać poziom temperatury odczytywany z czujnika oraz ikony sygnalizujące pracę twardego dysku i wbudowanego wentylatora.

Czujnik temperatury

Amacrox AX-NB014

Amacrox AX-NB014

Jest to jedna z nielicznych obudów, która na bieżąco, bez podłączania do komputera podaje temperaturę twardego dysku i ostrzega przed jego przegrzaniem. Warunkiem jest przyklejenie do niego czujnika temperatury. Warto z tej opcji skorzystać, bo obudowa oparta jest na chipsecie Initio, którego nie rozpoznaje oprogramowanie do monitorowania temperatury dysku USB SMART Monitor, gdy korzystasz z interfejsu USB. Oczywiście, w wypadku stosowania szybszego interfejsu eSATA dysk jest poprawnie rozpoznawany przez większość aplikacji odczytujących dane ze SMART-a. Ośmiocentymetrowy wentylator, odmiennie niż w większości obudów, schładza całą powierzchnię dysku i nawet przy najszybszych obrotach pracuje relatywnie cicho. Gdyby okazał się za głośny, można go wyłączyć przyciskiem umieszczonym z przodu obudowy, ale brak opcji płynnej regulacji jego prędkości.

Obudowa ta nieznacznie wyprzedziła pozostałe modele pod względem wydajności, uzyskując najlepszy czas zapisu zarówno z interfejsem USB 2.0, jak i eSATA.

Dołączone oprogramowanie IniBackup jest dosyć proste i pozwala jedynie na wybór plików i folderów, które będą automatycznie kopiowane po naciśnięciu przycisku szybkiej archiwizacji (OTB). Bardziej zaawansowane oprogramowanie, dostarczane przez producenta chipsetu, pozwala na szybką aktualizację firmware'u oraz konfigurację pracy chipsetu.

Werdykt PCWK

Werdykt PCWK

Interfejs USB 2.0, eSATA

Wymiary (dł./szer./wys.) 217x118x43 mm

Szybki montaż twardego dysku nie

Przycisk szybkiego backupu tak

Praca w pionie i poziomie tak

Dołączone oprogramowanie IniBackup

Informacje Sieć Handlowa Reactor

http://www.reactor.pl

Cena 135 zł