Dysk w sieci

Mały, zewnętrzny twardy dysk firmy Ximeta może udostępniać swoją pojemność użytkownikom sieci LAN.

NetDisk Mini to nietypowa przenośna pamięć masowa. Spośród wielu zewnętrznych twardych dysków USB dostępnych dziś na rynku urządzenie firmy Ximeta wyróżnia się bowiem jedną istotną cechą: możliwością pracy jako dysk sieciowy (NAS). W obudowie tego napędu znalazł się nie tylko port USB 2.0, lecz także gniazdo RJ-45 - złącze kabla sieciowego Ethernet.

Po podłączeniu NetDisku Mini do koncentratora bądź przełącznika sieciowego (lub punktu dostępowego WiFi) w każdym komputerze, który ma korzystać z dysku sieciowego, należy zainstalować oprogramowanie narzędziowe i zarejestrować NetDisk (dzięki technologii NDAS wystarczy podać umieszczony na spodzie urządzenia numer ID i klucz pozwalający na zapis danych; w przeciwnym wypadku napęd dostępny jest w trybie tylko do odczytu).

W momencie podłączenia do portu USB komputera NetDisk Mini przechodzi w tryb pracy bezpośredniej - w systemie operacyjnym figuruje jako wymienny twardy dysk (w Windows Me/2000/XP bez konieczności instalacji sterowników). Nie jest jednak możliwe jednoczesne podłączenie do sieci LAN i interfejsu USB.

Produkt Ximety zasilany jest albo z zewnętrznego zasilacza, albo z pecetowego portu USB (dla zapewnienia właściwej mocy i bezpieczeństwa danych sprzęt korzysta z dwóch gniazd interfejsu).

NetDisk Mini oferowany jest w pojemnościach 40 i 80 GB. Wraz z napędem otrzymujesz kable USB i Ethernet, zasilacz, futerał i niezbędne oprogramowanie do Windows 98 SE/Me/2000 i XP.

http://www.passus.pl


Zobacz również